Sağlık kuruluşlarında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kapsamında karşılaştıkları sorunlar
Health care facilities within the scope of the occupational health and safety employees faced problems
- Tez No: 583498
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA SAVAŞ AYBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, özel bir hastanede çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algılarını ve mesleki maruziyetlerini belirlemek ve elde edilecek sonuçlara göre iş kazaları ve çalışma ortamı ile ilgili faktörleri belirtmek, amaçlanmıştır. Bu görüşme sorularında çalışanların, iş sağlığı ve güvenliği mevcut uygulamalarına yönelik algılarının ölçülmesine çalışılmıştır. 2017 yılı Sağlık İstatistikleri Yıllığı'nda, Türkiye de 2017 yılı itibariyle hastane sayısı 1.518 olduğu ve toplam istihdam edilen çalışan sayısının 920.939 olduğu belirlenmiştir. Türkiye nüfusu 80.810.525 ile kıyasladığımızda, bu oran % 1,14'üne karşılık gelmektedir. Bu oran bile bu araştırmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İstanbul ilinde bulunan hastanenin 280 sağlık çalışanına görüşme soruları dağıtılmıştır. Analiz çalışmasında toplam 145 görüşme sorusu değerlendirmeye alınmıştır. Buna göre; görüşme sorularında çalışanlara ait bölümlerdeki, cinsiyetlere, yaş gruplarına, eğitim düzeylerine, tecrubelerine vb. faktörlere göre değerlendirilmiştir. Görüşme sorularının içinde yer alan soruların frekans aralıkları ölçülürken, algı ve kanaat gibi durumları ölçen sorular ise beşli likert ölçeği sorularını içermektedir. Bazı sorular açık uçludur. SPSS ver. 24.0 istatistik paket programı veri analiz metodunda seçilmiştir. Tüm soru ve soru grupları için frekansın dağılımları tabloda ilk olarak analiz bulgusu olarak alınmıştır. İkinci analizde ise boyutlardaki bazı soru/soru grupları için detaylandırılması gereken durumlarda ilişki analizlerinde Ki-kare (ƞ2) metodu kullanılarak analizler yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Konu ile ortaya koyulan sorular ve ilgili hipotezler belirlenmiştir. Tüm analizler için iki yönlü p değeri kullanılmış ve p değeri 0,05'in altında ise istatistiksel açıdan anlamlı kabul edilmiştir. Görüşme sorularından elde edilen verilerin birbirleri ile olan anlamlı ilişkileri istatistiksel metotlar ile ortaya çıkarılmış ve geliştirilen hipotezler test edilmiştir. Ortaya çıkarılan bu ilişkiler, test edilen hipotezler ve elde edilen veriler kullanılarak mevcut olan eksiklik ve sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, a private hospital in employees perception of safety and health at work and identify their occupational exposure and the results obtained according to workplace accidents and workplace-related factors to indicate that it is intended. This interview question, occupational health and safety of employees in existing applications, tried to measure of perception. 2017 year Yearbook of health statistics, the number of hospitals in Turkey by the year 2017 1,518 total number of employees employed and 920,939. Turkey has a population of 80,810,525 if we compare with, accounting for 1.14%. This rate suggests that the importance of this research, even. The hospital, located in the province of Istanbul, 280 health workers distributed the interview questions. Analysis study of the question of the interview was taken into consideration a total of 145. According to; interview to the employee in question sections, gender, age groups, education levels, according to their expertise, etc. factors evaluated. Interview questions questions contained within the frequency ranges rubrics communicate, perception and conviction is five questions that measure States, such as the likert scale questions. Some of the questions are open-ended. SPSS statistical package program data analysis methods give 24.0 is selected in. For all your questions and question groups as evidence of the first frequency distribution table was taken as the analysis. The second analysis is elaboration for some questions/question groups sizes in case you need relationship analysis of Chi-square (ƞ2) were evaluated using analysis and results. Sets out the subject asked questions and related hypotheses. All analyses for bi-directional p value less than 0.05 is used and p value below have been considered statistically significant. Interview question for data obtained from the meaningful relationships with each other of statistical methods revealed and developed with hypotheses tested. Unearthed these relationships, testing hypotheses and data obtained using existing deficiencies and solutions to problems.