Sanal ve gerçek laboratuvar uygulamalarının, 5. sınıf fen dersi elektrik ünitesi öğretiminde öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of virtual and real laboratory applications on the academic achievement of 5th grade science course electric unit teaching
- Tez No: 583567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RENAN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Eğitim ve Öğretim, Energy, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Fen Bilimleri dersi“Elektrik”ünitesinin öğretiminde gerçek laboratuvar uygulamaları ile sanal laboratuvar uygulamalarının 5.Sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Araştırmanın kontrol grubunda geleneksel laboratuvar kullanılarak, deney grubunda ise fen bilimleri dersi öğretim programına uygun olarak hazırlanan sanal laboratuvar ortamı oluşturularak dersler işlenmiştir. Oluşturulan sanal laboratuvarda Colorado üniversitesinin hazırladığı“Devre Yapım Kiti”simülasyonları, Eba'nın ve Morpakampüs'ün uygulamaları kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2017- 2018 yılında Ankara ilinde öğrenim gören ortaokul öğrencileri oluşturmuştur. Çalışma grubunu orta okul 5. sınıfta okuyan 130 öğrenciden rastgele seçilen 54 öğrenci oluşturmuştur. Öğrenciler laboratuvar uygulamalarına göre rastgele seçilerek iki farklı gruba ayrılmıştır.“Elektrik”ünitesi deney grubunda sanal laboratuvar yöntemiyle; kontrol grubuna ise geleneksel laboratuvar yöntemiyle 4 hafta boyunca işlenmiştir. Fen Bilimleri dersi kazanımlarına göre araştırmacı tarafından geliştirilen güvenirlilik katsayısı 0.850 olan ve 25 sorudan oluşan“Elektrik Akademik Başarı Testi”öğrencilere uygulanmıştır. Parametrik test olan bağımsız örneklem t testine göre veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, sanal laboratuvar yöntemi uygulanan deney grubu ile geleneksel yöntem uygulanan kontrol grubu arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Sanal laboratuvar yönteminin öğrencilerin akademik başarılarını arttırmada beklenilen şekilde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the real lab practise and the virtual lab practise in teaching the“Electricity”unit of science and technology lesson, on the academic success of the 5th grade students, has been investigated. The research has been carried out with achievement tests which contain pre – test, post-test. Science and technology course was taught by using a traditional laboratory to the control group while it was taught by using a virtual laboratory that was prepared to be suitable for the curriculum of the course. İn this virtual laboratory“circuit construction kit”simulations, that was prepared by Colorado Üniversity; and applications of Eba and Morpakampüs have been used. The study group consisted of this research is made up of the secondory school students who of Ankara Province in 2017 – 2018 years. The study group consisted of the study consisted of 54 student who attended the 5th grade. The students were randomly selected according to their laboratory practices and divided into two groups. The unit of“Electricity”was taught to experiment group by using the method of virtual lab, while it was taught to control group by using the traditional lab method during 4 week.“Electrical Academic Achievement Test”consisting of 25 questions that have 0,850 reliability rate and were suitable to the gains of science and technology course. The data of this research were coollected whit the indepent sample t test. As a result of the research, it was seen that there was a meaning between the experimental significant difference in the benefit of experience group, between the control group who were taught by traditional method and the experience group who were taught by using virtual laboratory method. It was found out that virtuak laboratory method had effect in increasing the academic success of the students and.