Karpal tünel sendromuna radyoanatomik bakış
Radioanatomic overview of carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 583585
  2. Yazar: BAHAR SOYLU ATİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÜLCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniği'ne elde uyuşma, karıncalanma ve ağrı şikâyetleri ile başvuran ve EMG ile KTS ön tanısı alan hastaların KTS düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ocak 2012-Aralık 2014 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniği'ne elde uyuşma, karıncalanma ve ağrı şikâyetleri ile başvuran ve EMG ile KTS ön tanısı alan 4 erkek 18 kadın hasta olmak üzere toplam 22 hasta oluşturmaktadır. Araştırmada, kontrol ve hasta guruplarının US ölçümleri karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 for Windows paket programı kullanılmıştır. Gruplar arası farkların karşılaştırılmasında Independent Sample T Test ve Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. İstatistiksel testlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda çalışma ve hasta grubuna ait karpal tünelde bulunan median sinirin alan ortalamaları, anteroposterior çap ortalamaları, transvers çap ortalamaları, ön-arka çapları, median sinirin ön kol distalindeki ön-arka çapı ile karpal tünel seviyesindeki ön-arka çap oranı ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, screening model was used. The aim of this study was to investigate the CTS levels of patients who were admitted to Balıkesir University Health Application and Research Hospital Orthopedics Clinic with the complaints of numbness, tingling and pain and who were diagnosed with EMG and CTS. The study population consisted of 22 patients (18 male, 4 female) who applied to Balıkesir University Health Application and Research Hospital Orthopedics Clinic between January 2012 and December 2014 with the complaints of numbness, tingling and pain. Control and patient group US measurements were compared. SPSS 23.0 for Windows package program was used to analyze the data. Independent Sample T Test and Mann Whitney U Test were applied to compare the differences between the groups. Significance level was taken as 0.05 in statistical tests. At the end of the study, it was found that there were significant differences between the area of median nerve averages, transverse diameter averages, anterior posterior diameters of median nerve, ratio of anteroposterior diameter of the median nerve distal to the forearm and level of the distal carpal tunnel belonging to the patient group.