STZ diyabetik sıçanlarda olmesartanın pleiotropik etkileri
Pleiotropic effects of olmesartan in STZ-diabetic rats
- Tez No: 583622
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLGÜN OZANSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Diyabette kardiyak bozukluklar oldukça fazla görülen bir durumdur. Literatürde diyabetik kardiyomiyopatinin hipertansiyondan bağımsız olarak oluştuğu belirtilmektedir. Olmesartan medoksomil yaygın olarak kullanılan angiotensin reseptör blokeri antihipertansif bir ilaçtır. Literatürde olmesartanın genellikle kan basıncı ve böbrek fonksiyonları üzerindeki etkileri ele alınmış olup diyabette, özellikle tip I diyabette kardiyomiyosit fonksiyonlarına etkisini inceleyen çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada olmesartan medoksomilin diyabette kardiyomiyosit fonksiyonları ile oksidatif stres ve enflamasyon parametreleri üzerindeki etkisi kan basıncını düşürme etkisinden bağımsız olarak incelenmiştir. Bu amaçla deneyde kullanılan sıçanlar kontrol, kontrol tedavi, diyabet ve diyabet tedavi olarak gruplandırılmıştır. Diyabet yapmak için intraperitonel olarak 50 mg/kg streptozotosin (STZ) uygulanmıştır. Tedavili gruplara 16 hafta boyunca 1 mg/kg/gün olmesartan medoksomil verilmiştir. Diyabette kan basıncında, plazma angiotensin II ve aldosteron düzeylerinde, kalp/beden ağırlığında artma tespit edilmiştir. Ancak tedavinin bu değerlere etkisi gözlenmemiştir. Diyabetik durumda kardiyomiyositlerin kasılma fonksiyonunda ve maksimum hız parametrelerinde azalma, gevşeme ve kısalma süresinde artma tespit edilerek kardiyak fonksiyonda bozulma olduğu belirlenmiştir. Olmesartan medoksomil tedavisi kasılma fonksiyonunda, gevşeme ve kısalma süresinde kısmen düzelme sağlamıştır. Ayrıca aort, kalp ve böbrek dokularında, oksidatif stresi belirlemek için MDA, CAT, GSH parametreleri, plazma ve kalpte ise enflamasyon durumunu ortaya koymak için TNF-α ve IL-6 parametreleri incelenmiştir. Olmesartanın antihipertansif etkisinden bağımsız olarak antioksidan ve antienflamatuar etki gösterdiği belirlenmiş olup kardiyovasküler korumada bu pleiotropik etkilerin rol oynadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiac disorders are very common in diabetes. In the literature, it is stated that diabetic cardiomyopathy occurs independently from hypertension. Olmesartan medoxomil is a widely used angiotensin receptor blocker antihypertensive drug. In the literature, generally the effects of olmesartan on blood pressure and renal functions are discussed but the studies examining the effect of cardiomyocyte function on type I diabetes are quite limited. In this study, the effect of olmesartan medoxomil on the parameters of cardiomyocyte function and oxidative stress and inflammation in diabetes was investigated independently from the effect of lowering the blood pressure. For this purpose, rats used in the experiment were grouped as control, control treated, diabetes and diabetes treated. Intraperitoneal 50 mg / kg streptozotocin (STZ) was implemented for diabetes. The treatment groups received 1 mg/ kg/day of olmesartan medoxomil for 16 weeks. Increament in blood pressure, plasma angiotensin II, aldosterone levels and heart weight / body weight were detected in diabetes. However, the effect of treatment on these values was not observed. In the diabetic state deterioration in cardiac function was exhibited by decreament in contractile function and maximal velocity parameters of cardiomyocytes and increament in relaxation and contraction duration. Olmesartan medoxomil treatment was partially improved the contractile function, relaxation and contraction duration. In addition, to reveal the state of inflammation, TNF-α and IL-6 parameters in plasma and heart and to determine oxidative stress, MDA, CAT, GSH parameters in the aorta, heart and kidney tissues were investigated. Antioxidant and antiinflammatory effects of olmesartan, independently from the antihypertensive effect, was determined and these pleiotropic effects are thought to play roles in cardiovascular protection.