STZ diyabetik sıçanlarda deferoksaminin post-transplant adacık vaskülarizasyonuna ve serum IL-1beta ve TNF-alfa düzeyleri üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of Deferoxamine efficacy on post transplant islet vascularization and serum IL-1 Beta and TNF-Alfa levels in STZ diabetic rats
- Tez No: 260981
 - Danışmanlar: PROF. DR. M.TEMEL YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Endojen insülin sekresyonuyla normoglisemi sağlanması, başarılı pankreas ve Langerhans adacık transplantasyonlarıyla mümkün olabilmektedir. Adacık transplantasyon başarısını etkileyen en önemli faktörler post-transplant vaskülarizasyonun olmaması ve immün saldırıdır. Adacıkların bulunduğu alanların zengin vaskülarizasyonuyla, salgılanan hormonların dolaşıma katılmaları sağlanır. Deferoksamin (DFO) vücuttan demir atılımını sağlamaktadır. Demir, T hücre alt gruplarının göçlerini ve fonksiyonlarını etkileyerek konak immünitesini etkilemektedir. Demir depolarının vücuttan DFO aracılığıyla uzaklaştırılmasının T hücrelerinin çoğalma ve farklılaşma oranını düşürdüğü, özellikle allograft kalp nakli olan gruplarda Tümör Nekrozis Faktör (TNF) alfa'nın üretiminin azaldığı gösterilmiştir. İnterlökin (IL) 1beta adacıklarda nitrik oksit aracılığıyla toksik etki oluşturmakta ve rejeksiyonda da önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda DFO'nun adacık nakli sonrası VEGF, IL-1beta, TNF-alfa ve glukoz düzeylerine etkisi değerlendirilmiştir. Kontrol gruplarında; sağlıklı, diyabetik, DFO enjeksiyonlu diyabetik ve diyabetik olmayan, transplantasyonlu grupta ise; DFO enjeksiyonlu diyabetik ve diyabetik olmayan, diyabetik ve diyabetik olmayan hayvanlar yer almaktadır. Alıcı sıçanlara 3 dişi donörden izole edilen adacıklar intraportal olarak nakledilmiş ve transplantasyondan 2 saat önce (0. gün), +1., +2. günlerde DFO verildikten sonra alınan kan örneklerinde VEGF, IL-1beta TNF-alfa ve glukoz düzeyleri ölçülmüştür. Deneysel diyabet oluşturulduktan sonra 0. gün kan şekeri düzeylerinde diyabetiklerle diyabetik olmayanlar arasında ileri düzeyde anlamlı fark bulunmuştur. DFO+ diyabetik olmayan alıcılarda, DFO- diyabetik olmayan alıcılara göre +1.gün glukoz düzeyi, IL-1B düzeyi ve +1 ve +2.gün TNF-alfa düzeylerinde ve DFO+ diyabetik alıcılarda, DFO- diyabetik alıcılara göre +1.gün glukoz düzeyleri ve +2.gün TNF-alfa düzeylerinde anlamlı düzeyde azalma gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar DFO verilen nakil gruplarının DFO verilmeyen nakil gruplarına göre T hücrelerinin göçünden ve saldırısından kendini koruyabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Providing normoglycemia with endogen insülin secretion is only possible with successful pancreas and islet transplantation. The main factors that affect success of islet transplantation are insufficient post-transplant vascularization and immune-mediated attack on islet cells. Hormones that are secreted from islets are added to circulation with sufficient vascularization of the areas which islet cells are localized. Deferoxamine (DFO) is an agent that provide iron depletion from the body. Iron influences host immunity with affecting the migration and functions of T cell subpopulations. It was shown that removal of ıron stores from the body by DFO, decreased the rate of proliferation and differentiation of T cells and especially in heart allografts TNF ?alpha production rate was reduced. IL-1beta constitutes toxic effect on islets with nitric oxide and play an important role in rejection. In our study it was evaluated that the effect of DFO on post-islet transplant VEGF, IL-1beta, TNF-alpha and glucose levels. Control groups were consist of healthy animal, diabetic animal, diabetic and non-diabetic animals with DFO, the groups with transplantation consisted of diabetic and non-diabetic animals with DFO and diabetic and non-diabetic animals without DFO. (n=6). Islets which were isolated from 3 female donors were transplanted intraportally to recipient animals. DFO was given before two hours of transplantation (day 0), +1 and +2 days after transplantation by subcutaneous way. After that blood samples of these animals were collected for IL-1beta, TNF-alpha, VEGF and glucose levels measurement. After induction of experimental diabetes (day 0), blood glucose levels of diabetic animals differed from non-diabetics in a statistically significant manner. In the group DFO+ non diabetic recipients post-transplant (day +1) glucose level, and IL-1beta level and post-transplant (day +1 and day +2) TNF-alpha levels decreased in a statistically significant manner when compared with DFO- non-diabetic recipients. In the group DFO+ diabetic recipients post-transplant (day +1) glucose level and post-transplant (day +2) TNF-alpha levels decreased in a statistically significant manner when compared with DFO- diabetic recipients. These results show that transplantation groups with DFO can protect themselves from migration and attacks of T cells as compared with transplantation group without DFO.