Yetişkin erkeklerin dürtüsel davranış, duygu düzenleme ve duyguları ifade eğilimlerinin algılanan babalık biçimi ve babaya duygusal erişilebilirlilik açısından incelenmesi
The examination of adult males, impulse behavior, emotion regulation and tendency to express emotion in terms of perceived paternity and emotional availability to the father
  1. Tez No: 583652
  2. Yazar: SİNAN KAVAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı yetişkin erkeklerde dürtüsel davranış, duygu düzenleme ve duyguları ifade eğilimlerini algılanan babalık biçimi ve babaya duygusal erişilebilirlik açısından incelemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul, Türkiye'de bulunan babaları hala hayatta olan ve 18 yaş üzeri 162 erkek birey oluşturmaktadır. Araştırma verileri; Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu, Dürtüsel Davranış Ölçeği, Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği - Baba Formu, Duygu Düzenleme Ölçeği, Duyguları İfade Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma verileri SPSS For Windows 20.00 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; katılımcıların Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu ''Duygusal Sıcaklık'' alt boyutu ile Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği - Baba Formu arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Katılımcıların Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Çocuk Formu“Aşırı Koruyuculuk”alt boyutu ile Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği- Baba Formu arasında düşük düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Katılımcıların Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Çocuk Formu“Reddedicilik”alt boyutu ile Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği- Baba Formu arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Katılımcıların Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu ''Duygusal Sıcaklık'' alt boyut puanları arttıkça Dürtüsel Davranış Ölçeği ''Önceden Tasarlama'' alt boyutu puanı azalmaktadır. Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu ''Reddedicilik'' alt boyutu puanı arttıkça Dürtüsel Davranış Ölçeği ''Önceden Tasarlama'' alt boyut puanı ise azalmaktadır. Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu ''Duygusal Sıcaklık'' alt boyut puanı arttıkça Duygu İfade Ölçeği alt boyutları ''Yakınlık Duygu İfadesi'' ve ''Negatif Duygu İfadesi'' alt boyut puanları da artmaktadır. Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu ''Aşırı Koruyuculuk'' alt boyutu puanı arttıkça Duygu İfade Ölçeği alt boyutları ''Olumlu Duygu İfadesi'' ve ''Yakınlık Duygu İfadesi'' alt boyut puanları da artmaktadır. Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu ''Duygusal Sıcaklık'' alt boyutu puanı arttıkça Duygu Düzenleme Ölçeği alt boyutları ''Yeniden Değerlendirme'' alt boyut puanları da artmaktadır. Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği - Baba Formu puanı arttıkça Dürtüsel Davranış Ölçeği ''Acelecilik'' alt boyut puanları ise azalmaktadır. Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği - Baba Formu puanı arttıkça Duygu İfade Ölçeği alt boyutları ''Yakınlık Duygu İfadesi'' ve ''Negatif Duygu İfadesi'' puanları da artmaktadır. Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği - Baba Formu puanı arttıkça Duygu Düzenleme Ölçeği alt boyutları ''Yeniden Değerlendirme'' ve ''Bastırma'' puanları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of the study is to investigate the impulsive behavior, the emotional regulation and tendency to express emotions in adult males in terms of perceived paternity and emotional availability to the father. The sample of the study consists of 162 male individuals whose fathers are still alive and aged 18 and over in Istanbul, Turkey. Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU) - Child Form, Impulsive Behaviour Scale, Lum Emotional Availability of Parents - Father Form, Emotional Regulation Questionnaire, Emotional Expression Questionnaire and Personal Information Form prepared by the researcher were used. Analyses were conducted through the SPSS For Windows 20.00. Results of the analysis revealed that there is a significant, strong positive correlation between Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU) - Child Form in the lower dimension of“emotional temperature”and Lum Emotional Availability of Parents - Father Form. There is significant, low level negative correlation between Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU) - Child Form in the lower dimension of“excessive protection”and Lum Emotional Availability of Parents - Father Form. As the score of Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU) – Child Form in the lower dimension of“emotional temperature”increases, the score of Impulsive Behavior Scale in the lower dimension of“premeditation”decreases. As the score of Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU) - Child Form in the lower dimension of“rejectionalism”increases, the score of Impulsive Behavior Scale in the lower dimension of“premeditation”decreases. As the score of Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU) - Child Form in the lower dimension of“emotional temperature”increases, so do the scores of Emotional Expression Questionnaire in the lower dimensions of“intimacy emotional expression”and“negative emotional expression”. As the score of Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU) - Child Form in the lower dimension of“excessive protection”increases, so does the score of Emotional Expression Questionnaire in the lower dimensions of“positive emotional expression”and“intimacy emotional expression”. As the score of Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU) - Child Form in the lower dimension of“emotional temperature”increases, so do the scores of Emotional Expression Questionnaire in the lower dimensions of“reassessment”. As the score of Lum Emotional Availability of Parents – Father Form increases, the scores of Impulsive Behavior Scalevin the lower dimension of“impetuosity”decrease. As the score of Lum Emotional Availability of Parents – Father Form increases, so do the scores of Emotional Expression Questionnaire in the lower level of“reassessment”and“suppression”.