İlaveli Mecmua-ı Cedide‟de Feraiz ile ilgili fetvaların tahlili
The investigation of fatawa related with Farâiz in ilaveli Mecmua-ı Cedide
  1. Tez No: 583661
  2. Yazar: MEHMET EMİN ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAŞİF HAMDİ OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez, Osmanlı‟nın son döneminde Yakovalı Ali Mürteza tarafından derlenen Ġlaveli Mecmua‟-i Cedide isimli eserin feraiz bölümünü konu edinmektedir. Ġlgili bölümdeki Osmanlıca fetvalar transkripsiyon edilerek içerdiği fetvaların tahlili yapılmıĢtır. Tezde miri arazinin çıkarılan kanunlarla intikal hakkı sahiplerinin geniĢletildiği gözlemlenmiĢtir. Ayrıca incelediğimiz kitap ve yazıldığı dönemle alakalı bazı bilgilere ulaĢmayı hedeflemektedir. ÇalıĢma, GiriĢ ve iki ana bölümden müteĢekkildir. GiriĢ‟te, fetvanın ve fetva kitaplarının öneminden bahsedilmiĢ ve faydalanılan kaynaklara değinilmiĢtir. Birinci Bölüm‟de, fetva olgusu ve Osmanlı‟da fetva olgusu tartıĢılmıĢ ve fetvaları veren Ģeyhulislamların hayatı özetlenmĢtir. Ayrıca nakillerde kullanılan kitaplar tanıtılmıĢtır. Ġkinci Bölüm‟de ise, feraiz alakalı fefetvaların transkripsiyonu verilmiĢ, akabinde ilgili fetvaların değerlendirmelerine yer verilmiĢtir. Son olarak, ilgili bölümle alakalı genel bir değerlendirme kaleme alınmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the ferâiz (science of islamic inheritance) section of the artifact named Ġlaveli Mecmua-i Cedide compiled by Yakovalı Ali Mürteza in the last period of the Ottoman Empire. In this section, the transcripts of the Ottoman fatwas were transcribed and their fatwas were analyzed. In thesis, miri aims to reach some information about the shape and period of land acquried by laws issued. The study consist of an Introdiction and Two Sections. In the Ġntroduction, the importance of the fatwa and the fatwa boks were explained and also the referances of the thesis were mentioned. In the first chapter, the phenomenon of fatwa and phenomenon fatwa in the Ottoman Empire were discussed and the life of the Ģeyhülislam (shaykh al-islams) who gave the fatwas were summarized. In addition, boks used in footnotes were introduced. In the second part, the transcription, analysis and evaluation of the fatwas were included.