Tiyatroda namevcudiyet estetiği: Heiner Goebbels oyunları
Aesthetics of absence in theatre: Heiner Goebbels plays
- Tez No: 583662
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET ÖZDEN SÖZALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
20. yüzyılın başında Gertrude Stein, Vsevolod Meyerhold ve Adolphe Appia; 1960'lı ve 1970'li yıllarda Robert Wilson, Richard Schechner ve Richard Foreman gibi tiyatro insanları, tiyatroda metnin hâkimiyetini yıkmak için performans odaklı tiyatro çalışmaları yapmışlardır. Fakat Heiner Goebbels'e göre bu çalışmalara rağmen tiyatro,“mevcudiyet”bakımından klasik sanatsal deneyime dayanmaya devam etmektedir. Heiner Goebbels, tiyatroda hâkim olmaya devam eden bu mevcudiyet fikrine karşı duruş olarak düşünülebilecek oyunlar sahnelemektedir. Yönetmen, 1993 yılından bu yana gerçekleştirdiği sahne çalışmalarında oyuncudan başlayarak tiyatronun birçok temel öğesini sahneden kaldırmak üzerine çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı Heiner Goebbels'in“Namevcudiyet Estetiği”olarak adlandırdığı estetik arayışını oyunları bağlamında tartışmaktır. Çalışma kapsamında enstalasyon, sahnelenmiş konser, müzik tiyatrosu, opera olarak sınıflandırılan oyunları çözümlenirken bu estetik anlayışın tarihi yüzyıl başında yapılan avangard çalışmalara kadar geri götürülmektedir. Bu anlamda çalışmanın kurmaya çalıştığı bağlam, Namevcudiyet Estetiği'nin avangard ve modernist estetiklerle olan ilişkisidir. Bu çalışma, yüzyıl başında çeşitlilik göstermeye başlayan sanatsal pratiklerle yüzyıl dönümünde ortaya çıkan sanat pratikleri arasında bir devamlılık arayışındadır.
Özet (Çeviri)
Theatre artists such as Gertrude Stein, Vsevolod Meyerhold and Adolphe Appia at the beginning of the 20th Century; Bob Wilson, Richard Schechner and Richard Foreman in the 1960's and 1970's did performance oriented theatre works. However, according to Heiner Goebbels despite these theatrical works theatre is based on classical artistic experience in terms of“presence”. Heiner Goebbels has been doing plays that can be considered to pose a challenge to the concept of“presence”in theatre. The director has been focusing on the idea of removing the basic element of theatre from the stage since the 1990's. The aim of this study is to discuss the“Aesthetics of Absence”with reference to Heiner Goebbels' plays. Within the scope of the study his plays which are classified as installation, staged concert, music theatre and opera are to be analyzed and also the history of this aesthetics is taken back to the works of avangardes. In this respect, the study is based on the relationship between Aesthetics of Absence, avant-garde and modernist aesthetics. The study is in search of the continuation between the artistic practices at the beginning of the century and the artistic practices at the end of the century.