Uluslararası göç ve yabancı düşmanlığı: Bursa'daki Suriyeliler örneği
İnternati̇onal migration and xenophobia: Case of Syrians in Bursa
  1. Tez No: 583675
  2. Yazar: GÜLŞAH GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR BAŞTAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşme ve yeni dünya düzeniyle ülkemizde, özellikle Avrupa'da nefret söylemleri günden güne artmaktadır. Yabancılara karşı olan nefret söylemleri ilerleyen zamanlarda ırkçılık hatta soykırıma kadar varacaktır. Bu çalışmanın amacı; göç olgusunu tarihsel perspektifte ele alıp, özellikle sosyal politika açısından yabancı düşmanlığını irdeleyip, entegrasyon sorunlarına değinmektir. Çalışmanın birinci bölümünde; göç, göçmen, mülteci, sığınmacı kavramlarından bahsedilmektedir. Toplum kavramı irdelenmiş olup küreselleşmenin ve yeni dünya düzeninin göçe olan etkileri araştırılmıştır. Yabancı düşmanlığının kavramsal analizi yapılıp, tarihsel süreç içinde yabancı düşmanlığını ile mücadelede yapılan ulusal ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; Türkiye'ye yapılan göçler tarihsel açıdan ele alınmış, Türkiye'deki mülteci sorunu irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; Bursa ilinde Suriyeliler sorunu ve yabancı düşmanlığı araştırılmıştır. Bursa'nın farklı ilçelerinden rastgele 50 kişi ile görüşme yapılmıştır. Hedef kitleye mültecilerle ilgili genel görüşleri sorulmuş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization and the New World order, increased hatred speeches day by day in our country and especially in Europe.The hate speech against strangers will soon reach racism or even genocide. The purpose of this study is; To deal with the phenomenon of migration in a historical perspective, to examine Zenophobia especially in terms of social policy and to address the problems of integration.In the first part of the work, conceptual analysis of zenophobia were carried out and national and international regulations on zenophobia in the historical process were given.The second part of the study; Migration and history, reasons for migration, refugee, asylum seeker and immigrant are handed. The problems faced by refugees and the possibilities they have are mentioned. In the third chapter; 50 people from Bursa who are randomly from different districts of the province Conducted were interviewed about the terms of the the new world order problems experienced in the application and integration of European refugees in Turkey as a comparative, after migration, unemployment rates. The general opinion of the target group on refugees has been asked and analyzed.