Herakleia pontike (Karadeniz Ereğli) Bizans Dönemi taş eserleri
Herakleia pontike (Karadeniz Ereğli) Byzantine stone works
- Tez No: 583700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yüksek Lisans tezi kapsamında, Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli İlçe sınırları içerisinde tespit edilen Bizans Dönemine tarihlendirilen taş eserler incelenmiştir. Antik kaynaklarda Herakleia Pontike Antik Kenti olarak geçen, günümüzde modern yerleşimin altında kalan bölgede yaptığımız çalışmalar doğrultusunda toplamda 74 parça tespit edilmiştir. Bu eserler işlevlerine göre mimari ve liturjik olmak üzere iki ana grup altında toplanmıştır. Bu iki gruba dahil edilmeyen eserler ise diğer taş eserler ve işlevi belirlenemeyen taş eserler başlığı altında incelenmiştir. Bir katalog çalışması yapılarak, malzeme, teknik, motif, kompozisyon ve üslup değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma sonucunda yerel bir üslubun bölgede oluşup oluşmadığı, Başkent ile bölge arasında sanatsal yönden ne gibi etkileşimlerin yaşandığı gibi konular üzerinde durulmuştur. Bölgenin daha iyi anlaşılması kapsamında tarihsel sürecine ait bilgiler araştırılmış, Bizans Dönemine ayrı bir parantez açılmıştır. Çalışmamız Bizans Dönemi taş eserlerinin incelenmesi konusunda, Batı Karadeniz Bölgesi kıyı yerleşimleri arasında yapılan ilk Yüksek Lisans tezidir. Temennimiz, bu çalışmanın ileriki yıllarda yapılacak yeni araştırmalara katkı sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the master's thesis, the stone artifacts dating to the Byzantine Period found within the boundaries of the Black Sea Ereğli District of Zonguldak were examined. A total of 74 fragments have been identified in the ancient sources as Herakleia Pontike Antique City. These works are grouped under two main groups as architectural and liturgical according to their functions. The works not included in these two groups were examined under the title of other stone works and stone works whose function could not be determined. A catalog study was conducted and materials, techniques, motifs, composition and style were evaluated. As a result of this study, it is emphasized whether a local style is formed in the region and what kind of artistic interactions between the capital and the region are experienced. Within the scope of a better understanding of the region, historical information was searched and a separate parenthesis was opened for the Byzantine Period. Our study is the first Master's thesis on the analysis of Byzantine stone works among the coastal settlements of the Western Black Sea Region. We hope that this study will contribute to the new researches to be conducted in the coming years.