Şeyh Fahreddin el-Arnasî'nin hayatı eserleri ve tasavvufî görüşleri
The life, works, and views on islamic mysticism of Sheik Fakhreddin el-Arnasî
- Tez No: 583701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERZENDE İDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmamızda, ülkemizin Güneydoğu bölgesinin Mardin ilinde dünyaya gelen ve bu bölgede değişik âlimlerden ilmi ve ahlâki eğitim alan Şeyh Fahreddin el-arnasi el-Batmanî'nin Hayatı Eserleri ve Zü'lfikâri'l-Hayderî fi'd-Difâ.i ani's-Seyh Muhammed Said Seydâ el-Cezerî adlı eserinden aldığımız tasavvufi görüşleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Tezimiz, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında araştırmanın amacı, önemi, yöntemi ve daha önce yapılmış olan çalışmalara değinilmiştir. Birinci bölümde müellifin yaşadığı dönem farklı boyutlarıyla ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde, müellifin hayatı, eserleri ve tarikatı hakkında detaylı bir şekilde bir takım bilgiler aktarılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise müellif'in Zülfikar adlı 430 sayfalık Arapça eserinde ele aldığı tasavvufî görüşleri, tezin temel konusu olacak şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, tried to give information about Islamic mystizsizm views which are based on a work named Zü'lfikâri'l-Hayderî fi'd-Difâ.i ani's-Seyh Muhammed Said Seydâ el-Cezerî and the life and Works of Sheik Fakhreddin el-Batmanî who was born in the Southeast of our country in Mardin province, who studied science and moral education under different scholars in this region. Our thesis consists of introduction, two parts and result. In introduction, we discussed about Islamic Mysticism, science, social and political conditions of related time by generally looking at the time that our writers lived in. We reviewed his birth, his youth, his education, his teachers, his students, and his death in the first part. Second part will be about introduction of the works of our writers. In the last part of our thesis, we discussed about Islamic Mysticism views that were discussed by our writers in the work named Zulfikar which was 430-paged Arabic text by creating basic point of our thesis.