Ebu'l-Hasan el-Eş'arî'nin alem anlayışı
Abu'l-Hasan al-Ash'arî's Âlem view of the universe
- Tez No: 583699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Ebu'l-Hasan el-Eş'arî'nin âlem anlayışını ele almaktadır ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın girişinde çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi, önemi ve kullanılan temel kaynaklar yer almaktadır. Daha sonra ise asıl muhtevasını içeren birinci ve ikinci bölüm ele alınmaktadır. Birinci bölümde, varlık (mevcûd) ve yokluk (ma'dûm)'un tarifi, varlık türleri, yokluk ve“şey”ilişkisi ele alınmaktadır. Bu bölümde varlığın felsefeciler, İslâm filozofları ve kelâmcılar açısından tarifleri verilmektedir. Saydığımız grupların varlık hakkındaki görüşleri Eş'arî'nin görüşleri bağlamında mukayese edilerek ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise âlem ve âlemin unsurları mevzûsu üzerinde durulmuştur. Eş'arî'nin âlem anlayışının kaynağı bu bölümde ele alınmaktadır. Bu bölümde Eş'arî'nin âlem, cevher, araz, cisim, mekân, hareket ve nedensellik hakkındaki görüşlerine yer verilmektedir. Eş'arî'nin âlem anlayışı diğer kelâm ekollerinin görüşleriyle mukayese edilerek ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study takes the Abu'l-Hasan al'Ash'arî's view of the universe and consist of two parts. İn the introduction of our study, which take part aim, content, method, importance and used basic works. Then, is taken first and second part which include basic content. In the first part, is taken the description of existence and nonexistence, variety of existence, nonexistence and relation of thing. In this part describes the existence of philosophers, Islamic philosophers and theologians. The views of the groups we have mentioned about the existence are discussed by comparing them in the context of Ash'arî's views. In the second part, are discussed the issue of universe and elements of the universe. The source of Ash'arî's view of the universe is taken with in this part. In this part, are taken Ash'arî's views on the universe, substance, attribute, matter, space, movement and causality. Ash'arî's view of the universe is revealed by comparing with the views of other theological sects of theology.