Altın madeni çalışanlarında kas ve iskelet sistemi hastalıklarında hızlı maruziyet değerlendirmesi
Rapid exposure assessment of muscular and skeletal system diseases in gold mine workers
- Tez No: 583718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmaya, maden sektöründe hizmet veren bir iş yerinde kepçe operatörlerinin oturarak yaptığı işlerdeki fiziksel yüklenmesi incelenmekte, doğal pozisyonlardaki sapmalar puanlanmakta ve tüm vücut bölgeleri için risk skorları elde edilmektedir. Maden işletmelerinde çalışan kepçe operatörleri (HMD) yöntemiyle değerlendirilerek tüm vücut bölgelerindeki risk skorları tespit edilmiştir.İşletmede çalışan 20 kepçe operatöründen 15 kepçe operatörü ile ölçüm tamamlanmıştır. Yapılan çalışmada, kepçelerde var olan emniyet kemerlerinin belden bağlamalı ve sabit olduğu tespit edilmiştir. Kepçe üzerinde oturan operatörün hareketini kısıtladığı görülmüş ve eş zamanlı olarak koltukların yaylı olması da kepçe operatörleri için ayrıca bir risk faktörü oluşturduğundan, kepçe operatörü olarak çalışan işçilerin doğal pozisyonlarında sapmalar olduğu gözlenmiştir. Tüm bulgular ışığında, işyerlerinde kas iskelet sistemi hastalıkları ile mücadele ve sağlığı koruma programlarında sağlık birimi tarafından fiziksel uygunluğu arttırıcı ve bilinçlendirme programına yer verilmeli ve ergonomik olmayan kişisel koruyucu ekipmanlar çalışan sağlığını olumsuz yönde etkilememesi adına önlemler alınmalıdır. Anahtar Kelime :Maden Sanayi, Hızlı Maruziyet Değerlendirme Formu, Kepçe Operatörleri, Ergonomik Kişisel Koruyucu Ekipman,Çalışan Sağlığı.
Özet (Çeviri)
In this study, physical load on his work to the bucket operator sitting in an office serving the mining industry are analyzed, deviations are scored in a natural position and risk scores are obtained for all parts of the body. Working scoop operators in the mining business method of evaluating the entire body of their risk scores identified edilmiştir.işlet Umeda 20 employees scoops 15 scoop operator, the operator measurement tamamlanmıştır.yapıl the study of the existing seat belt bucket Waist and operator sitting on by edilmiştir.kep it found to be stable and have been shown to restrict the movement of the seat simultaneously in spring to scoop operators is also a risk factor, it was observed that the natural position of the workers as a scoop operator was deviations. All findings in the light of the fight against musculoskeletal disorders in the workplace and health care programs should provide for physical fitness enhancing and awareness programs by the health unit and ergonomic non-personal protective equipment should be taken on behalf of affecting employee health negatively measures. Keyword: Mining Industry, Rapid Exposure Assessment Form, Scoop Operators, Ergonomic Personal Protective Equipment, Worker's Health.