Libya'da spor bakanlığının gelişiminde insan kaynakları planlamasının rolü
The role of human resources planning in the development of ministry of sport in Libya
- Tez No: 583719
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, İşletme, Public Administration, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Spor alanındaki ya da diğer alanlardaki organizasyonların başarısı gerçek ve başarılı bir yönetim stratejisinin uygulanmasına bağlıdır. Belirlenen hedeflere ulaşmada karşılaşılan zorlukların üstesinden gelinmesi için etkin bir planlamaya ihtiyaç duyulmaktadır ve insan kaynakları planlaması planlama sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu çalışma, Libya Spor Bakanlığının gelişiminde insan kaynakları planlamasının rolünü ortaya çıkarmayı ve genel olarak Spor Bakanlığı tarafından izlenen programları, politikaları ve stratejileri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, araştırmacı, değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmede analitik tanımlayıcı yaklaşımı benimsemiştir. Bu yaklaşım, gerçekliği veya olguyu gerçekte var olduğu şekliyle incelemeye ve daha sonra onlar hakkında doğru açıklamalar ve bilgilere ulaşmaya ve sonrasında incelenen gerçekliği anlamaya ve geliştirmeye katkıda bulunacak olan sonuçlara ve genellemelere ulaşmak için bilgilerin sınıflandırılması ve organize edilmesi ilkesi üzerine kuruludur. Ayrıca bu çalışmada, bu yöntem geçerliliği sağlamak ve araştırma hipotezlerini doğrulamak, araştırma sorunu ile ilgili sorulara cevap vermek için tercih edilmiştir. Bu temel yöntemin kullanımı yoluyla elde olası gerçekler ve verileri ortaya çıkarmak için derleme olduğu kadar çok bilgi toplamak amacıyla bir anket formu hazırlanmış ve bu yöntem sözlü etkileşim ile desteklenerek veri toplamada tercih edilmiştir. Çalışmada belirlenen hedeflere ulaşmak katılımcıların bu anket formlarını belirli bir süre ve zaman içinde cevaplanması istenmiştir. Sonuçlar, iyi bir planlama programının olumlu davranışlar kazandığını açıkça ortaya koydu. Ayrıca verilen eğitim programından memnuniyet derecesi, iyi, gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedefin yanı sıra bakanlığın vizyonundaki işlevsellik seviyesini yükseltmek için iyi bir planlama programıdır. , İnsan kaynakları yönetimine artan ilgi, politikaların uygulanmasına da yardımcı olur. İnsan kaynağının eğitim, tanıtım ve ücretten korunmasına yardımcı olan uzak politikalara da odaklanın, kalkınmanın başarısı bakanlık tarafından hazırlanan iyi bir programa bağlı olarak eğitim kursları olmalıdır. Ülke, insan kaynağına daha fazla getiri verecektir.
Özet (Çeviri)
The success of sport or other organization is a real and successful management strategy, most department rely on good planning to meet the challenges and difficulties that department faces in achieving its goals and human resources planning is an integral part of the planning process. This study aimed to know the role of planning human resources in the development of personal working in the ministry as well as aims to identify the programs, policies and strategies pursued by the sport and development of the organization in general. In this study, , the researcher relied on the analytical descriptive approach, where this approach is from broad – use approaches in social studies aimed at measuring the relationship between variables. This approach is based on examining reality or phenomenon as it exists in reality and then describing it accurate and accurate descriptions and information about them and then classification and organization to reach conclusions and generalizations that contribute to understanding and developing the studied reality. Also in this study, this method is targeted to verify the validity and error research hypotheses and answer questions about the problem of research, and achieve this through the use of with a basic methodology and more one of the common data collection tools in administrative research is a form questionnaire, in order to gather as much information as possible facts and data compilation about conditions and methods already in place, so the questionnaire is defined as verbal or linguistic interaction researcher and researcher aims to ask certain questions and requires the respondent to answer them in a specific time and place in the context of a social position to reach certain goals. the conclusions made clear that a good planning program is acquiring positive behavior. Moreover, the degree of satisfaction with the training program given is a good, realistic and achievable goal, as well as a good planning program to raise the level of functionality in the ministry's vision, Recommendations described that the attention of the ministry of sport to development, increased attention to human resources management helps to implement policies also Focus on distant policies that work to maintain the human resource from training, promotion and remuneration ,The success of the development depends on a good program prepared by the ministry must be training courses outside the country to give more return on the human resource.