Otomotiv yan sanayi fabrikasında mavi yaka çalışanların sağlık nedenli işe devamsızlıklarının analizi
An analysis of the reasons for health related absenteeism of blue-collar workers at an automotive supplier industry factory
- Tez No: 702237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İşe devamsızlık, şirketlerdeki çalışanların çeşitli sebepler ile gün içerisinde kısmi veya tam gün devamsızlıkları olarak tanımlanmaktadır. Devamsızlık oranı 2018 de Amerika'da %2,9, Avrupa'da %3-6 arasındadır. İşe devamsızlığın yıllık maliyeti Amerika'da 225,8 milyar dolar, Avrupa'da 420 milyar avro ile gayri safi yurt içi hasılanın %2,5'udur. İşe devamsızlık konusunda yapılan bazı araştırmalar sonucunda, işe devamsızlık yapan çalışanların kişisel özellikleri başta olmak üzere ailevi sebepleri, çalışma örgütünün yapısı veya çalışma şeklinden kaynaklı devamsızlık yaptıkları ortaya çıkmıştır. En sık devamsızlık nedeninin sağlık sorunları olması ve artan sağlık maliyetleri nedeniyle işe devamsızlık oranını %3'ün altına indirmek işverenlerin verimlilik hedefi olmuştur. Çalışanlarının yılda ortalama 4,6 gün işe devamsızlığı ile Türkiye Avrupa'nın en az işe devamsızlık yapılan ülkesidir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de tam zamanında üretim yapan bir otomotiv yan sanayi firmasının mavi yaka çalışanlarının sağlık raporlarının işyeri hekimi tarafından analizi yapılarak, işe devamsızlığı etkileyen faktörlerin incelenmesidir. İş yerine özgün devamsızlık sebepleri incelenmiş ve kas iskelet sistemi hastalıklarının daha çok mazeretli işe devamsızlık nedeni olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırmada elde edilen deneysel sonuçlara göre yaş, kıdem, medeni hal, çocuk sahipliği ve eğitim düzeyi değişkenleri ile devamsızlık arasında anlamlı ilişki saptanırken; BMI, boy ve sigara kullanımı değişkenleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bu araştırmada iş yerinde sık görülen kas iskelet sistemi hastalıklarının işle ilgili kas iskelet sistemi hastalığı olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak işe bağlı hastalıkların, meslek hastalıklarının ve bu hastalıklara bağlı işe devamsızlıkların azaltılması için işverene, iş yerinin çalışma şekli ve temposunu iyileştirmek için daha fazla görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Absenteeism at work may be defined as half day or full day absence of the workers for various reasons. In 2018, the rate of absenteeism in the United States of America was 2,9% and between 3% and 6% in Europe. The annual cost of absenteeism is 225,8 billion US Dollars in the United States of America and 420 billion Euros in Europe, which is 2,5% of Gross National Product. Some research conducted on this issue has shown that workers may be absent from work mostly due to their personal features. Family issues, structure of the labor organisation and work strategies can be listed as other causes of absenteeism. To lower the rate of absenteeism under 3% has become the major employer productivity target since health problems and increasing health-care costs are the most frequent reasons for absenteeism. With the average 4,6 days of absenteeism in a year, Turkey has the lowest rate in Europe. The goal of this study is to examine the factors affecting the absenteeism with the analysis of health reports of blue-coloured workers in an automotive supplier industry company that works in a just in time principle in Turkey by the occupation physician of the company. The causes of absenteeism typical to the workplace have been studied and it has been observed that certain musculoskeletal diseases are the major causes of excused absenteeism. The empirical research results of this study show there are significant relationship between age, seniority, marital status, child ownership, education level variables and absenteeism, while no relation has been found between BMI, height, smoking habit variables and absenteeism. It has been concluded that frequent musculoskeletal diseases in the workplace may result from work-related or occupational musculoskeletal diseases. As a result, it is the employer's responsibility to decrease the rate of work-related diseases and the absenteeism caused by these diseases by improving the work pace and working conditions of the workplace.