The ethics of tax evasion: A survey in Zakho University of Iraq
Vergi kaçırmanın etiği: Irak Zakho Üniversitesi üzerinebir uygulama
  1. Tez No: 583722
  2. Yazar: RAMADHAN KHALID MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
En genel anlamda vergi ödememek ya da daha az vergi ödemek amacıyla vergi kanunlarına aykırı hareket etmek olarak tanımlanabilen Vergi Kaçakçılığı günümüzde tüm ülkelerin üzerinde durdukları önemli bir konu olmaya devam etmektedir. Tüm dünyada vergi kaçakçılığını ortadan kaldırmak ya da azaltmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalardan biri de vergi kaçakçılığın ahlaki boyutu üzerinedir. Vergi ahlakı vergi kaçırmanın aksine bireylerin davranışlarını değil tutumlarını ölçer. Yani vergi ahlakı, vergi kaçakçılığı ya da kayıt dışı ekonomi gibi bir sonuç değişken değildir. Dolayısıyla vergi ahlakı, vergi ödemeye yönelik ahlaki bir zorunluluk ya da vergi ödeyerek topluma katkıda bulunma inancı olarak da düşünülebilir. Vergi ahlakını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler sonucunda birey vergiye karşı ahlaklı davranır ve vergisini öder. Peki, bireylerin vergi ahlakına sahip olmasına neden olan faktörler nelerdir. Bu faktörler; vergi ödeme gücünün etkinliği, mükellefin eğitim düzeyi, mükellefin devlete olan bağlılığı, mükellefin gelir düzeyi, vergi afları vatandaşlık bilinci, siyasi iktidarı kabul düzeyi, mensubu olduğu dini inanç cinsiyet, yaş, içinde yaşamış olduğu çevrenin tutum ve davranışları ve vergi bilinci şeklinde sıralanabilir.Bu çalışmada vergi kaçakçılığının ahlaki boyutu incelenmiştir. Kuzey Irak Zakho Üniversitesi öğrenci ve öğretim elemanları üzerine yapılan çalışmada anket yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda katılımcıların vergi kaçakçılığına bakışları ve ahlaki boyutuna ilişkin anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tax evasion, which generally means not to pay taxes or acting improperly to the tax acts for not paying taxes, is a significant problem of the countries. The studies have been applied for decreasing tax evasion. One of these studies is about the ethics of tax evasion. The ethics of tax evasion is responsible for the attitudes of the people evase taxes, not the behaviours of them. That is tax evasion, the ethics of tax evasion or illegal economy results are not changeable. The ethics of tax evasion can be thought as belief to the contribute the society needs or an ethical obligation. There are lots of factors affecting it. In results of these factors, people behave ethically towards taxes and pay them. What are these factors helping the people behave ethically towards paying taxes? These factors are; the operativeness of the paying taxes power, educational level of the taxpayer, the dependance of the taxpayer to the government, the level of income of the taxpayer, the remission of the taxes, citizenship consciousness, level of the agreement of the political power, the belief of the taxpayer, age, gender, the attitudes of the environment of the taxpayers and tax conscioussness . In this study the ethics of the tax evasion have been studied. In this study, In North Iraq Zakho University's instructors and students have been examined and the questionnaire technique has been applied. In the results of this study, the perspectives of the participants, and ethical level of tax evasion have meaningful results.