Debre Sancağı'nın idari ve demografik yapısı (1839-1913)
The organizational and demographic structure of the Sanjak of Dibra (1839-1913)
- Tez No: 583784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİP SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmamızda, Osmanlı Devleti'nin Manastır Vilâyetine bağlı Debre Sancağı'nın idarî ve demografik yapısı 1839 yılında, Tanzimat Fermanı'nın ilanından itibaren 1913 yılına kadar nüfus sayımları merkeze alınarak incelenmiştir. On dokuzuncu yüzyılda Osmanlı'nın merkezîleşme hareketi çerçevesinde, Debre Sancağı'nda idarî anlamda yapılan değişikliklerin nedenleri ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada Osmanlı nüfus kayıtları, Debre Sancağı'nın demografik yapısını ve geçirdiği değişimleri ortaya çıkarması açısından analiz edilmiştir. Berlin Kongresi'nden sonra sancakta yaşanan sorunların dinin dışında etnik açıdan tespitine dair nüfus istatistikleri toplanmış ve tahlil edilmiştir. Çalışmamızda savaşların ve salgın hastalıkların Debre Sancağı'nın demografik yapısı üzerindeki etkileri açıklanmiştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is on the administrative and demographic structure of the Sanjak of Dibra in The Ottoman Empire, starting at the early nineteenth century and continues with a particular view of the period from the declaration of the Tanzimat Period until 1913. In regard to the centralization movement of the Ottoman Empire, in the nineteenth century, the study discloses the reasons for the administrative changes in the Sanjak of Dibra. It was also proved that the reforms carried out by the administrative authority brought about a renewal in terms of management. In this study, Ottoman population records were analyzed in order to reveal the demographic and social structure of the Sanjak of Dibra, as well as its undergone changes. After the Congress of Berlin in 1878, it was stated that the problems in this Sanjak required the collection of population statistics in terms of ethnicity as well. In our study, the effects of wars and epidemics on the demographic structure of this Sanjak, are elaborated.