Saray İlçe Merkezi'nin coğrafi etüdü
The geographical study of Saray
  1. Tez No: 583810
  2. Yazar: SAMED ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırma sahasını teşkil eden Saray, Tekirdağ iline bağlı olup 610 km2 yüz ölçüme sahiptir. Doğusunda İstanbul ili Çatalca ilçesi, kuzeyinde Kırklareli ili Vize ilçesi ve Karadeniz, güneyinde Çerkezköy, Çorlu ve Kapaklı ilçeleri, batısında Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesi yer almaktadır. İl merkezine olan uzaklığı 81 km'dir. Saray ilçe merkezi 140-170 m yükselti basamakları arasında yer almaktadır. İlçe merkezinin güneyinden Galata deresi, batısından Ergene deresi geçmektedir. Saray ilçesi, iklim özellikleri bakımından Karasal iklim ve Akdeniz ikliminin özelliklerini yansıtmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 12,2 °C olup, yıllık ortalama yağış değerleri 866 mm kadardır. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 2018 yılı itibariyle Saray ilçe merkezi nüfusu 26509'dur. 2013 yılında yapılan idari değişiklikle Tekirdağ, Büyükşehir il statüsünü kazanmış, Saray ilçesi de Büyükşehir ilçesi statüsüne dönüştürülmüştür. Böylece ilçe mülki sınırı içinde kalan köy idari alanları kırsal mahalle, belediye sınırları içerisinde olan mahalleler de kentsel mahalle olarak alt kademe belediye sınırları yönetim alanlarını oluşturmaktadır. Dolayısıyla 2013 yılında yapılan bu değişikliklerle ilçe merkezi ve köy yerleşmeleri nüfusu ayrı ayrı izlenememekte ve mahalleler bazında nüfus sayımları istatistiklere yansımaktadır. Saray ilçe merkezinde (kentsel mahallelerde) ekonomik faaliyetler bakımından hizmet ve tarım sektörü ön plandadır. Çevrenin doğal turistik değerleri önemli bir potansiyele sahip olup Kastro Tabiat Parkı ve Hattuşa Termal Köy Projesi faaliyete geçirilirse iç ve dış turizm açısından Saray'ın gerek yakın çevreden gerekse de ülkenin ve hatta dünyanın her yerinden turist çekebileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study area, Saray is a district of the province Tekirdag and it covers an area of 610 km². In the east it is neighboured by Catalca which is a province of Istanbul, in the north by the Black Sea and by Vize which is a province of Kirklareli, in the south by the provinces Cerkezköy, Corlu and Kapakli and in the west by Lüleburgaz which is a province of Kirklareli. The distance from Saray to the province seat Tekirdag is 81 km. The center of Saray is between the elevation steps 140-170 m. The south of the town center is watered by the river Galata and the north by the river Ergene. This district reflects the features of the continental and mediterranean climate. The average annual temperature is 12,2 degrees, the average annual rainfall is 866 mm. According to the Adress-related Population Recording System, the population of Saray district center is 26509 as of 2018. After the administrative change in 2013, Tekirdag gets the status of a provincial metropolitan municipality and Saray the status of a districtial metropolitan municipality. So the village administrative areas that are in the county territorial border changes to rural quarters and also the quarters that are in the municipal boundaries changes to urban quarters. With this change the lower- level management areas of municipal boundaries is constituted. That is the reason why the quantities of the district center and village settlements could not be count separetely, so in the statistics there are counts as quarters reflected. In the district center of Saray (urban quarters) the service industry and agriculture sector as economic activities are in foreground. The natural touristic values have significant potentials. If the project Kastro Nature Park and Hattusa Thermal Village is successfully completed, then the domestic and international tourism in Saray will be more pronounced. It is seen that Saray will attract tourist from all over the country and world.