The influence of using qr codes as an information delivery method to increase user engagement in exhibition spaces
Sergi alanlarında bilgi aktarımı yapılırken qr kodu kullanımının ziyaretçi katılımı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 583809
  2. Yazar: BENGİSU GÖREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, bilgi aktarımı yöntemi olarak QR kodlarının kullanımını ve bunun sergi alanlarında ziyaretçi katılımı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma aynı zamanda QR kodlarının kullanımını ve bunun ziyaretçilerin öğrenme ve sosyal etkileşim deneyimleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ayrıca, gençlerin yaşlı ziyaretçilere kıyasla QR kodlarını kullanma olasılığının daha yüksek olup olmadığını araştırmaktadır. Bir sanat galerisinde iki farklı döngüde 63 katılımcı ile zaman verilerinin ve anketlerin analizini yapan bir saha deneyi gerçekleştirildi. İlk döngü, bilgilendirici bir metin içeren geleneksel bilgi etiketlerinden oluşurken, ikinci döngü, ziyaretçileri bir QR kod aracılığıyla sanat eseri açıklamalarının yer aldığı web sitesine yönlendiren bilgi etiketlerinden oluşmaktaydı. Çalışmanın sonuçlarının, ziyaretçilerin sergi objeleriyle etkileşim seviyesini arttırmak amacıyla QR kod teknolojisinden faydalanmanın sergi alanlarında uygulanmasına yönelik bir temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the use of QR codes as an information delivery method and its' effects on visitor engagement in exhibition spaces. The study examines the use of QR codes as an information delivery method and its' resulting effects on visitor engagement in terms of visitors' experiences of learning and social interaction. Moreover, the study investigates if young people are more likely to use QR codes in comparison to middle-aged participants. A field experiment that applied the analysis of the timing data and questionnaire was conducted with 63 participants in two different groups at an art gallery. The control group consisted of traditional information labels with an informative text while the experiment group consisted of information labels with a QR code directing visitors to a designed website of artworks' explanations. The results of the study are expected to construct a basis on implementing the QR code technology in exhibition environments to improve visitors' interaction level with exhibited objects.