Bulanık İlçe Merkezi'nin kuruluşu, gelişmesi ve fonksiyonları
Center of District Bulanik's establishment, development, functions
- Tez No: 583850
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırmanın konusunu, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi'nin, Yukarı Murat Bölümü, Murat Boyu Depresyonları Yöresinde yer alan Muş iline bağlı Bulanık ilçe merkezi oluşturmaktadır. Anadolu'nun ⅩⅤⅠ. yüzyılın ortalarında tamamen Osmanlı hâkimiyetine girmesinden sonra Bulanık, 1884 yılında Bitlis Vilayeti'nin Muş Sancağı'na bağlı bir kaza olmuştur. Cumhuriyet'in ilanından sonra bir süre Bitlis iline bağlı bir ilçe olan Bulanık, 1927 yılında Muş iline bağlanmıştır. Eski adı ''Kop'' olan ilçe merkezine 1929 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Bugün yerel halk tarafından hâlâ Kop olarak adlandırılan Bulanık'ın geçmişi, MÖ 3500-3000 yıllarına kadar ulaşmaktadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu bir yerleşme olma özelliğini kısmen azalmış olsa da sürdürmektedir. Bu araştırmada Bulanık ilçe merkezinde yaşayan faal nüfusun ekonomik sektörlere göre dağılımı incelenmiş ve şehirleşme sürecinde olan Bulanık'ta tarım, sanayi ve hizmetler sektörünün istihdam üzerindeki payına bakılarak ilçe merkezinin fonksiyonel sınıflandırmadaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Nicel ve nitel araştırma yöntemlerin bir arada kullanıldığı“karma yöntem”(mixed method) ile sahada araştırmalar yapılmış ve Bulanık'ın ilçe merkezi statüsü taşıyan büyük bir kasaba yerleşmesi olduğu, ekonomik fonksiyonlarına göre şehirleşme sürecinin devam ettiği hizmet-tarım kasabası evresini yaşamakta olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the Bulanık District center of the Eastern Anatolian Region of ourcountry, Upper Murat, Murat Boyu Depression District of Muş Province. After Anatolia became a completely Ottoman dominion in middle of 16th century, Bulanık was a sub-district in 1884 connected to the Sanjak of Bitlis Province. After the proclamation of the Republic, Bulanık was attached to the province of Muş in 1927. In 1929, a municipal organization was established in the district center, which was formerly called 'Kop'. The history of the district center, which is still called as Kop by the local people, reaches today around 3500-3000 BC. As in the past, agriculture and animal husbandry activities are still intense, although they have been partially reduced. In this research, the distribution of the active population of Bulanık according to the economic sectors is examined and the place of the district center in the functional classification is tried to be determined by looking at the share of agriculture, industry and services sector on employment in Bulanık. With the'' Mixed Method'' which is used in conjuction with quantitative and qualitative search methods have made in the field and concluded that Bulanık is a large towns settlement with the status of district center, urbanization process according to economic functions, living the service agricultural town phase.