Van-Erciş geçiş dönemleri ve geçiş dönemleri bağlamında kadın
Women in the context of transition periods and transition periods i̇n Erciş
  1. Tez No: 583851
  2. Yazar: ÖZLEM AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 572
Özet
Bu çalışma Erciş'i kapsayan bir çalışmadır. Çalışmada Erciş'in geçiş dönemleri etrafında şekillenen inanış ve ritüeller“gelenek”kavramı etrafında ele alınmış ve elde edilen verilerde kadın olgusuna değinilmiştir. Çalışma giriş ile birlikte iki bölümden oluşmakta ve ikinci bölüm ise altı döneme ayrılarak sunulmuştur. Bu geçiş dönemleri“doğum, sünnet, askerlik, evlenme, hac ve ölüm”başlıkları altında incelenmiştir. Çalışmanın sonuna çalışmada yararlanılan yazılı kaynaklar, bilgilerinden yararlanılan sözlü kaynak kişiler, alan araştırması sırasında kullanılan soru listesi ve fotoğraflar eklenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın konu, amaç ve yöntemi ile ilgili bilgi ve temel verilere değinilmiş; çalışmanın dayandığı temel kavramlar ele alınmış ve çalışma alanının tarih, coğrafya ve demografik özellikleri ile ilgili sınırlı bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünü, alan araştırmasına dayanan ve geçiş dönemleri olarak kabul edilen inanış, ritüellerin açıklanması oluşturmaktadır. Alan araştırması ile elde edilen veriler kadın olgusu ışığında değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde Erciş'te geçiş dönemleri etrafında şekillenen inanış, ritüel ve bunların toplamı olan geleneklerin halen korunurluluğunu sürdürdüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about rites of passages in Ercis. In this study, belief sand rituals formed around the rites of passages of Erciş are discussed around the concept of“tradition”. In the data obtained, it was focused in terms of female. The study consists of two chapters with in troduction section and the second part is divided into sixsection. Rites of passages were examined under the titles“birth, circumcision, military service, marriage, pilgrim age and death”. At the and of the study were added written sources used in the study, oral source persons whose in formation was get, question list and photographs used during the field research. In the in troductory part of the study are mentioned in formation and basic data about the subject, aimand method of the study; basic concepts on which the study is based. It was given in formation about history, geography and demographic characteristics of the study area. The second part of the study consists of explaining the rituals of belief, which is accepted as rites passages based on field research. The data obtained from the field study were evaluated in the light of the female fact. When the data obtained in the study are evaluated, it is seen that beliefs, ritual and the traditions that are forme daround the rites of passagesin Ercis is stil continiues