Doğu Marmara Bölgesi'nde yeme bağımlılığı ile pozitif ve negatif duygu durumlarının incelenmesi
The examination of positive and negative mood with food addiction in Eastern Marmara region
  1. Tez No: 583849
  2. Yazar: NURCAN KIZILAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yeme bağımlılığı kavramı bilimsel literatürde son zamanlarda gündemde olan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle obez ve aşırı yemek yiyen bireylerde yemenin bir tür bağımlılığa dönüşebildiği ileri sürülmekte ve bu kişilerde gözlenen davranışların bağımlılıkta sık olarak gözlenen temel belirtilerle benzerlik gösterdiği gözlemlenmektedir. Farklı, epidemiyolojik, klinik ve genetik araştırmaların sonuçları yeme bağımlılığı modelinin klinik geçerliliğini göstermiş olsa da nörobiyolojik araştırmalar daha çok obezite ve madde bağımlılığında ödül sisteminde ortaya çıkan benzerlikleri meydana getirmektedir. Çalışmamızda yeme bağımlılığı gösteren bireyler ile kontrol grupları anket analizine bağlı olarak kıyaslanmıştır. Toplamda 3000 katılımcının olduğu çalışmada kişiler eğitim durumlarına, medeni hallerine ve hanede yaşayan ve çalışan kişi sayılarına ve cinsiyetlerine göre değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, yeme bağımlılığı ile bazı demografik özellikler ve pozitif-negatif duygu durumları arasındaki İlişkinin regresyon analizi ile incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of eating addiction has emerged as a concept which has been on the agenda in the scientific literature. It has been suggested that eating can turn into a kind of addiction, especially in obese and excessive eating individuals, and the behaviors observed in these individuals are similar to the basic symptoms frequently observed in addiction. Although the results of different epidemiological, clinical and genetic studies have demonstrated the clinical validity of the eating addiction model, neurobiological studies are more likely to generate similarities in the reward system in obesity and substance dependence.In our study, individuals with eating addiction and control groups were compared according to the survey analysis. In the study with a total of 3000 participants, the individuals were evaluated according to their educational background, marital status and the number and gender of people living and working in the household. According to the results of our study, the relationship between eating dependence and some demographic characteristics and positive-negative emotions was investigated by regression analysis.