Kolluk kuvvetlerinde çalışan evli kadınların tükenmişlik düzeyleri ile evlilik uyumları arasındaki ilişkide empatinin aracı rolü
The role of empathy in the relationship between burnout levels and marital adjustment of married women working in law enforcement
  1. Tez No: 583874
  2. Yazar: NAGİHAN PEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı kolluk kuvvetlerinde çalışan evli kadınların tükenmişlik düzeyleri ile evlilik uyumu arasındaki ilişkide empatinin aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya, Van ilinden 81 kadın özel güvenlik görevlisi, Van Emniyet Müdürlüğünden 98 kadın polis, Jandarma Kolordu Komutanlığından ise 32 kadın askeri personel olmak üzere toplamda 211 kişi katılmıştır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Evlilik Uyum Ölçeği, Kişilerarası Tepkisellik İndeksi ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İlk olarak çalışmada yer alan değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya çıkarmak amacıyla Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Daha sonra bağımsız ve bağımlı değişken arasındaki ilişkiler aracı analizle incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre kolluk kuvvetlerinde çalışan evil kadınların tükenmişlik düzeyleri ile evlilik uyumları arasındaki ilişkide empatik bakış açısı alma ve empatik kişisel sıkıntının aracı bir rol üstlendiği gözlenmektedir. Diğer bir ifadeyle, artan tükenmişlik evli kadınların empatik bakış açısı alma tepkisini olumsuz yönde etkilemekte; bu da sırasıyla evlilikteki uyum düzeylerini düşürmektedir. Buna karşılık, tükenmişlik düzeyinin yükselmesi empatik kişisel sıkıntı tepkisinin artmasına, böylelikle evlilikteki uyumun azalmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating role of empathy in the relationship between burnout levels and marital adjustment of married women working in law enforcement. 81 female private security officers from Van province, 98 female police officers from Van Police Department and 32 female military personnel from Gendarmerie Corps Command participated in the study. Demographic Information Form, Marital Adjustment Scale, Interpersonal Reactive Index and Maslach Burnout Scale were used in the study. The data obtained from the study were analyzed using SPSS package program. First, pearson correltion analysis was performed to reveal the relationships between the variables in the study. Then, the relationships between the dependent variable and the dependent variable were analyzed by means of analysis. According to the findings of the study, it is observed that empathic point of view and empathic personal distress have a mediating role in the relationship between burnout levels and marital adjustmert of evil women working in law enforcement. In other words, increased burnout negatively affects married women's empathic approach; this leads to a decrease in harmony in marriage.