Şarkikaraağaç ağzı (İnceleme-metin-sözlük)
Şarkikaraağaç dialect (Phonetics-morphology-result)
  1. Tez No: 583891
  2. Yazar: FATMA TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
2013 – 2014 yıllarında Şarkikaraağaç ilçesi ve ilçeye bağlı yerleşim yerlerinde (26 köy, 3 belde ve 16 mahalle) yapmış olduğum bu çalışmada, burada yaşayan yerli halkın ağız özellikleri verilmeye çalışılmıştır. İlçenin ve ilçeye bağlı yerleşim yerlerinin ağız özelliklerinin belirlenebilmesi için yerleşim yerlerinden derlemeler yapılmıştır. Bu derlemeler yapılırken her belde, köy ve mahalleden kişilerle görüşerek dil malzemesi arttırılmaya ve çeşitlilik tespit edilmeye çalışılmıştır. Derlemeler yapılırken Türk Dil Kurumunca tavsiye dilen“Ağız Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi”ndeki sisteme göre yazıya geçirilmiştir. Metinlerde yaptığımız Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi ve Sözlük çalışmalarıyla Şarkikaraağaç ilçesinin ağız özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada öncelikle Isparta Merkez Ağzı, Afyon Merkez Ağzı, Uşak İli Ağızları, Kütahya ve Yöresi Ağızları, Güney Batı Anadolu Ağızları, Muğla ve Yöresi Ağızları gibi yöre ağızlarıyla karşılaştırma yapılarak Şarkikaraağaç ağzının diğer yöre ağızlarıyla benzerlik ve farklılıkları belirlenmeye çalışılmıştır.“Şarkikaraağaç Ağzı”adlı bu çalışma, yörenin tanıtımının bulunduğu“Giriş”bölümü ile“İnceleme”(Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Sonuç),“Metinler”ve“Sözlük”bölümlerinden oluşmaktadır. Anahtar Kelimeler Şarkikaraağaç, Ağız, Anadolu.
Özet (Çeviri)
The study that I did between 2013 – 2014 in Şarkikaraağaç district and its subsettlementes (26 villages, 3 towns and 16 quarters) tried to indicate dialect characteristics of local people. In order to detect the dialect characteristics of the district and its subsettlements, parts of interviews which were done were collected from each settlement seperatelly. While collecting these data, language materials and diversity were increased by interviewing people from each subsettlement. The data were written down according to a system stated in“Phonetic Transcription Alphabet for Dialect Research”suggested by Turkish Language Association. Dialect characteristics of Şarkikaraağaç district were tried to identify by phonetics, morphology and lexicon studies. Similarities and differences of the dialect of Şarkikaraağaç were tried to identify by comparing to the other local dialects such as Isparta city dialect, Afyon city dialect, Uşak city dialects, dialects of Kütahya and its regions, dialects of Southwest Anatolia, dialects of Muğla and its regions. This study entitled as“Şarkikaraağaç Dialect”consists of“Introduction”which introduces the region, examination (phonetics, morphology and result), texts and dictionary. Key Words Şarkikaraağaç, Dialect, Anatolia.