Bitkisel yağların tarım ilaçları formulasyonlarında kullanılma olanakları, formulasyonların çeşitli özellikleri ve biyolojik aktivitesi üzerinde araştırmalar
Investigations on the possibilities of using vegetable oils in pesticide formulation; different properties of these formulations and their biological activities
  1. Tez No: 5839
  2. Yazar: SEVİL AĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL TOROS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi BİTKİSEL YA?LARIN TARIM İLAÇLARI FORMULASYONLARINDA KULLANILMA OLANAKLARI, PORMULASYONLARIN ÇEŞİTLİ ÖZELLİKLERİ VE BİYOLOJİK AKTİVİTESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Sevil A?AR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalx Danışman: Doç. Dr. Seval TOROS 1988, Sayfa: 124 Jüri: Doç. Dr. Seval TOROS Prof. Dr. Osman ECEVİT Doç. Dr. Cevat AYVALI Bu araştırmada, yurdumuzda üretimleri yapılmakta olan ve yağ içeren endüstri bitkileri tohumluklarından elde edi len bitkisel yağların tarım ilacı formulasyonunda çözücü olarak kullanımı üzerinde çalışılmıştır. Yüksek ölçüde etkili maddeyi çözebilme gücüne sahip yağlara, uygulamada su ile karışabilirliği sağlamak ve mükemmel emülsiyon stabilitesini vermek amacıyla, çözücü- etkili maddeyle kimyasal ve fiziksel yönden uyuşabilen emülgatörler katılmış ve bu emülgatörlerin oranları belir lenmiştir. Farklı yağ ve emülgatör ile değişen emülgatör oran-^ larında hazırlanan formulasyonlarm kimyasal ve fiziksel. özellikleri incelenerek, emülsiyon konsantre tip formu- lasyonlar iç&n uyulması gereken özellikleri gerçekleştiren formulasyonlar etkiledikleri zararlı grubuna göre (insek- tisit ve herbisit olarak) biyolojik aktivite ve ayrıca fitotoksisite denemelerine alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pestisit formulasyonlar ı,.emülsiyon konsantre tip formulasyon, bitkisel yağ, çözücü, Malathion, İsooctylester, biyolojik aktivite, C.capitata, S. gra* narius, T. con f usum, S. exiqua, yabanciot, fitotoksisite.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATIONS ON THE POSSIBILITIES OF USING VEGETABLE OILS IN PESTICÎDE FORMULATIONS; DIFFERENT PROPERTIES OF THESE FORMULATIONS AND THEIR BIOLOGICAL ACTIVITIES Sevil A?AR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Seval TOROS 1988, Page: 124 Jury: Assoc. Prof.Dr. Seval TOROS Prof.Dr. Osman ECEVtT Assoc. Prof.Dr. Cevat AYVALI In this study, vegetable Oils extracted from the seed of the oil plant grown in Turkey, are tried to be used as a solvent in the formulation of pesticides. Emülsifiers that are physically and chemically compatable with solvent and active ingredient are added with the aim of providing high emulsion stability and water compatability in oils that are capable of dissolving high amounts of active ingredient, and then the emulsifier ratios are determined. The physical and chemical properties of different formulations prepared with different types of oil and ^ emulsifier and at different emulsifier ratios are studied and the formulations that satisfy the requirements of emulsion concentrate are taken under experiment for biological activity and phytotoxicity according to the type of pests (as Insecticide and Herbicide). KEY WORDS: Pesticide formulations, emulsion concerfrate type of formulation, vegetable oil, solvent, Malathion, Isooctylester, biological activity, C. capitata, S.granarius, T. con f usum, S. exiqua, weeds, phytotoxicity.