Bazı değişik baklagil tanelerinde callosobruchus maculatus F. (coleoptera bruchidae)'un gelişimi üzerinde araştırmalar
An Investigation on the development of callosobruchus maculatus F. (coleoptera: bruchidae) in different leguminous seeds
- Tez No: 5840
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI DE?ÎŞÎK BAKLAGİL TANELERİNDE Callosobruchus maculatus F. (COLEOPTERA: BRUCHIDAE) «UN GELÎŞÎMÎ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Rabiye MENGÎ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dalı Danxsmah: Prof. Dr. Mustafa ÖZER 198 8, Sayfa: 35 Jüri: Prof. Dr. Mustafa ÖZER Prof. Dr. Akif KANSU Doç. Dr. Cevat AYVALI Bu çalışmada 25°C ve 30°C sıcaklık ile % 70 oran tılı nemde değişik baklagil tanelerinin Callosobruchus maculatus F. (Coleopterâ : Bruchidae) "un toplam gelişme süresi, ergin çıkış oranı, cinsiyetler oranı, yumurtlama öncesi, yumurtlama ve yumurtlama sonrası süreler, bir di şinin bıraktığı yumurta sayısı, ergin yaşama süresi ve ergin boyuna etkileri araştırılmıştır. Ancak c. macula- tus'un yumurta bırakırken hangi konukçuları tercih ettiği de araştırılmıştır. Denemeler de baklagil tanelerinden bö rülce, nohut, bezelye, bakla, soya fasulyesi ve mercimek (kırmızı) konukçu olarak kullanılmıştır. Kullanılan her iki sıcaklıktada ca maculatus 'un en kısa sürede börülcede, daha sonra nohutta geliştiği saptanmıştır. Mercimekte ise 25°C'de gelişme olmamıştır. Ergin çıkış oranı da konukçuya göre farklılık gös termiştir. Bu' oran börülcede 25°C'de % 44.6, 30°C*de % 43.8 ile en yüksek bulunmuştur. Zararlının yumurtlama öncesi, yumurtlama ve yu murtlama sonrası süreleriyle* bir dişinin bıraktığı yumur ta sayısına konukçuların etkisi önemsiz bulunmuştur.IV c. maculatus 'un yumurta koyarken konukçularmdan özellikle düz yüzeyli taneleri tercih ettiği belirlenmiş tir. ANAHTAR KELİMELER: Callosobruchus maculatus F. börülce tohumböceği, Bruchidae, biyoloji.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis AN INVESTIGATION ON THE DEVELOPMENT OF Callosobruchus maculatus F. (COLEOPTERA: BRUCHIDAE) IN DIFFERENT LEGUMINOUS SEEDS Rabiye MENGÎ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ÖZER 1988, Page: 35 Jury: Prof. Dr. Mustafa ÖZER Prof. Dr. Akif KANSU Assoc. Prof.Dr. Cevat AYVALI In these experiments, conducted at 25 C and 3 0 C and 70 % relative humidity, the effect of different hosts on the total developmental periods, adult emergence ratios, sex ratios, preoviposition and post oviposition periods, number of the egg laid by one female, adult survival and adult size of c. maculatus were investigated. In the studies host preference of c. maculatus for the egg laying is also investigated. In the experiments, cowpea (Vigna unguiculata (L.) Walp.), chickpea (Cicer arietinum L.), pea (Pisum sativum L.), faba-bean (Vicia sativa L.), soybean (Glycina hispida L.) and lentil (Lens esculenta L.) were used as the hosts. It is decided that, at two different temperatures used, growing period of c. maculatus is the shortest respectively in cowpea and chickpea. There were no growth in lentil at 25°e. Adult ratio varies depending on host. This ratio is the highest in cowpea (44.6 percent at 25°C and 43.8 percent at 3 0°C).The effects of the different hosts on the preoviposition, oviposition and post oviposition and number of the egg laid by one female were of no account. Females preferred the seeds with smooth surface for oviposition. KEY WORDS: Callosobruchus macu.la.tus F., cowpea, seed beetle, Bruchidae, biology.