Metabolik sendrom gelişiminin doku eser element düzeyleri ve inflamatuvar belirteçler ile ilişkisi
Influence of metabolic syndrome development on tissue trace elements status and inflammatory markers
- Tez No: 583915
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY YAZIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Gıda Metabolizma ve Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Anormal insülin direnci, bozulmuş glukoz regülasyonu, dislipidemi ve yüksek kan basıncı metabolik sendromun (MetS) ana bileşenleridir. Çinko (Zn) ve bakır (Cu) gibi eser elementler, inflamatuar süreçlerde, oksidan/antioksidan dengede ve glukoz metabolizmasında yer alan enzimlerin yapısındaki varlığından dolayı fizyolojik öneme sahiptir. Serum ve doku eser element düzeyleri, tek başına veya inflamasyonla birlikte MetS'un bileşenlerinden biri olabilir. Bu çalışmada, pro- inflamatuar ve anti-inflamatuvar sitokin yanıtları ile kalp, karaciğer, damar, böbrek, yağ dokusu ve pankreas dokularındaki eser elementler arasındaki potansiyel ilişki, sükroz ile indüklenen MetS geliştirilen ratlar ile sağlıklı kontroller kıyaslanarak araştırılmıştır (n: 7 / grup ).
Özet (Çeviri)
Abnormal insulin resistance, impaired glucose regulation, dyslipidemia and elevated blood pressure are main components of the metabolic syndrome (MetS). Trace elements such as zinc (Zn) and copper (Cu) have physiological importance due to their presence in the structure of enzymes involved in inflammatory processes and glucose metabolism. The serum and tissue trace element levels alone or together with inflammation could be one of the components of the MetS. Therefore, this study aimed to investigate the potential relationship between proinflammatory and antiinflamatory cytokine responses and trace elements in heart, liver, vessel, kidney, adipose tissue and pancreatic tissues of rats in the sucrose induced MetS compared to healthy controls (n:7/groups).