Simülasyon tekniği ile bütünleştirilen öğretimin sıvıların kaldırma kuvveti konusunda öğrenci başarılarına etkisi
The effect of teaching about buoyancy force withsimulation technique on students achievements
- Tez No: 583922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERACEDDİN LEVENT ZORLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, sıvıların kaldırma kuvveti konusunun simülasyon öğretim tekniği ile anlatımın öğrencilerin başarılarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada deneysel araştırma desenlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören, 23'ü deney grubu ve 24'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 47 ortaokul öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada“Sıvıların Kaldırma Kuvveti”konusunun öğretimi, sekiz hafta boyunca haftada iki saat olmak üzere hem deney hem de kontrol grubu öğrencilerine yapılmıştır. Sıvıların kaldırma kuvveti konusuna yönelik öğretim, kontrol grubuna öğretim programının uygun gördüğü öğretimle gerçekleştirilirken, deney grubuna simülasyon (PhET) tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak fen bilgisi başarı testi geliştirilmiştir. Bu başarı testi 20 sorudan oluşmaktadır. Geliştirilen başarı testi uygulama öncesi her iki gruba ön test olarak uygulanmış, ön test sonrası sekiz hafta boyunca toplam 16 saat her iki grubuda sıvıların kaldırma kuvveti konu öğretim gerçekleştirilmiş ve öğretim sonunda son test olarak geliştirilen başarı testi uygulanmıştır. Veri toplama aracı sayesinde toplanan veriler SPSS 22.0 paket programında yer alan bağımsız örneklem t-testi (Indepentent Samples T-Test) ve bağımlı örneklem t-testi (Paired Samples T-Test) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the effect of teaching of the buoyancy force by using simulation teaching method on student's achievements. In the study, quasiexperimental method which is one of the experimental research design was used. The research was carried out with a total of 47 secondary school students, 23 of them were experimental group and 24 of them were control group, who were studying in 2016- 2017 academic year. In the research, the teaching of the buoyancy force was carried out two hours a week for eight week for both experimental and control groups. The teaching of the buoyancy force was carried out by the teaching method, which was deemed appropriate by the curriculum to the control group while the experimental group was carried out by simulation technique. In the study science, achievement test was developed as a data collection tool. This achievement test consists of 20 questions. The achievement test was applied as pre-test both groups before application. After pre-test 16 hours, teaching was carried out through eight week and at the end of the teaching, the achievement test, which was developed as a final test, was applied. Data collected through data collection tool were analized by using independent sample T-test and dependent sample T-test which are in SPSS packaged software. When the pre and final tests results of experimental and control groups were compared in SPSS programme, it was determined that there was a significant difference in results with simulation method, which was applied to experimental group. As a result, it was determined that students who were applied the simulation method have more achievement increase than the students who were taught without using simulation method. According to the results of the study, it was determined that there was an increase in student's achievement due to the lesson processing with simulation method on the buoyancy force. It is thought that the use of simulation techniques in classroom activities will be useful as it shows a significant difference in student achievement. In addition, it is thought that it will be useful to use simulations in the course activities during the teaching in terms of improving the scientific thinking skills of the students.