Van Kalesi höyüğü kazısı toplumunda gözlenen travma belirtilerinin incelenmesi
Investigation of the symptoms of trauma in the Van Castle mound excavation society
  1. Tez No: 583945
  2. Yazar: HAYRUNNİSA ÖZALPER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÖZBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tezin konusunu Van Kalesi Höyüğü'nden 2013-2016 yılları arasında çıkarılan insan iskeletlerinde gözlenen travma izleri oluşturmaktadır. İskeletlerin bulunduğu alan Ortaçağ'dan başlayarak Yakın Çağ'a kadar tarihlendirilmektedir. Tez çalışmasında Van Kalesi Höyüğü toplumunda gözlenen travma olguları incelenmiştir. Arkeolojik kazıdan elde edilen iskeletlerin kemikleri travma olgusu açısından değerlendirilmeye alınmıştır. Tez çalışması kapsamında 158 birey ve 48 izole bireye ait kemikler travma örneği açısından incelenmiştir. İncelenen kemiklerin her birinin kırık çeşidine bakılıp, travma belirtisinin olup olmadığı tespit edilmiştir. İncelemeler doğrultusunda 26 adet travma örneği tespit edilmiştir. Van Kalesi Höyüğü toplumunda travma olguları az sayıda bulunmuştur. Tespit edilen travmaların daha çok düşme, çarpma, darbe ve belirli bir hastalığa bağlı olan travmalar olması nedeniyle, toplumda gözlenen travmaların hayvancılık, bahçecilik ve tarımcılık gibi uğraştıkları günlük aktivitelerden ve işlerden dolayı olduğu düşünülmektedir. Toplumda şiddeti gösterebilecek travmalara rastlanılmamıştır. Muhtemelen bu toplumun sosyo-ekonomik durumunun düşük olması nedeniyle ve yetersiz beslenme gibi durumlardan dolayı travmalar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis consists of traces of trauma observed in human skeletons extracted from Van Castle Mound between 2013-2016. The area of the skeletons is dated from the Middle Ages to the Near Age. In this study, trauma cases observed in Van Castle Mound community were investigated. The bones of the skeletons obtained from the archaeological excavation were evaluated for trauma. The bones of 158 individuals and 48 isolated individuals were examined in terms of trauma. The fracture type of each of the analyzed bones was examined and it was determined whether there was any sign of trauma. 26 trauma specimens were determined in the light of the examinations. Trauma cases were found in a small number in Van Castle Mound community. The traumas observed in the society are thought to be due to daily activities and activities such as animal husbandry, horticulture and agriculture. There were no traumas that could indicate violence in society. Traumas have been observed, probably due to the low socio-economic status of this population and due to malnutrition.