Mollâ Câmî'nin Yûsuf u Züleyhâ mesnevîsinin şârihi bilinmeyen bir şerhi (1b-56a varakları arası transkripsiyonlu metin-inceleme)
A commentary whose commentator is unknown on Yûsuf and Züleyhâ of Molla Câmî (An analysis-the text with its transcription)
- Tez No: 583946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ŞIĞVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada, Molla Câmî'nin Yûsuf u Züleyhâ isimli mesnevîsinin, şârihi bilinmeyen bir kimse tarafından yapılmış şerhinin 1b-56a varakları, transkripsiyonlu bir şekilde Latin harflerine aktarılmış, çeşitli yönlerden incelemeye tabi tutulmuş, Molla Câmî ve Yûsuf u Züleyhâ mesnevîsi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Transkripsiyonlu metnin oluşturulmasında İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi, TY No: 3516'da kayıtlı olan nüsha esas alınmıştır. Çalışmanın sonuna ise metnin daha iyi anlaşılması amaçlanarak sözlük eklenmiştir. Çalışma bu yönüyle Molla Câmî'nin Yûsuf u Züleyhâ adlı eseri üzerine yapılan çalışmalara yeni bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the leafs 1b-56a of the annotation made by an unknown commentator of the mesnevi named Yusuf u Zuleyha of Molla Cami were transcribed into Latin letters, subjected to various aspects of examination, and general information was given about the Molla Cami and mesnevi of Yusuf u Zuleyha. In the creation of transcribed text, the copy which was registered in Istanbul University Library, TY No: 3516 was taken into consideration. At the end of the study, a dictionary was added for better understanding of the text. In this respect, this study will make a new contribution to the work on Yusuf u Zuleyha by Molla Cami.