Ankara'ya su sağlayan Kurtboğazı ve Çamlıdere Baraj Gölleri ile ivedik su arıtım tesisinde plankton kompoziyonunun karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 58398
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
I ÖZET Doktora Tezi ANKARA'YA SU SA?LAYAN KURTBO?AZI VE ÇAMLIDERE BARAJ GÖLLERİ İLE İVEDİK SU ARITIM TESİSİ'NDE PLANKTON KOMPOZİSYONUNUN KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ A. Nilsun BAKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Doğan ATAY 1997, Sayla: 112 Jüri: Prof. Dr. Doğan ATAY Prof. Dr. Füsun ERK'AKAN Prof. Dr. Selçuk SEÇER Bu araştırmada, Kurtboğazı ve Çamlıdere Baraj Gölleri ile İvedik Su Arıtım Tesisi'nin fito- zooplankton kompozisyonu karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu araştırma, Haziran 1995 ve Mayıs 1996 tarihleri arasında yürütülmüştür. Su ve plankton örnekleri, baraj göllerinde birer istasyondan ve arıtım tesisinde dokuz noktadan aylık olarak alınmıştır. Su örneklerinde; sıcaklık, pH, elektrik iletkenliği, çözünmüş oksijen ölçülmüş, bunlara ilaveten baraj göllerinde, Secchi derinliği, organik madde, bikarbonat alkalinitesi, klorofil o, sertlik, nitrit azotu, nitrat azotu, amonyak azotu, ortofosfat ve toplam fosfor derişimleri belirlenmiştir. Kurtboğazı ve Çamlıdere Baraj GöIIeri'nde, Bacillariophyceae, Chlorophyceae, Cryptophyceae, Cyanophyceae, Dinophyceae ve Euglenophyceae sınıflarına ait fitoplankton türleri teşhis edilmiştir. Baraj göllerinde, yaz başında Chlorophyceae ve Centrales'e ait türler, Ağustos ve Eylül aylarında Cyanophyceae'den Gomphosphaeria lacustris \eAnabaena spp., Ekim ayında karışım döneminde Melosira granuiata ve Asterionella formosa, kış ve bahar aylarında Cryptophyceae ve Centrales'e ait türler dominant olmuştur. Fitoplankton sayısı, Kurtboğazı Baraj Gölü'nde, 185,47 ve 4419,14 adet/ml, Çamlıdere Baraj Gölü'nde ise, 64,20 ve 1098,54 adet/mi arasında değişmiştir. Kurtboğazı ve Çamlıdere Baraj GöIIeri'nde, Rotifera, Cladocera ve Copepoda'ya ait zooplankton türleri teşhis edilmiştir. Copepodlardan, Kurtboğazı Baraj Gölü'nde Cyclops nanus, Çamlıdere Baraj Gölü'nde ise Acanthodiaptomus robustus'un baskın olduğu belirlenmiştir. Rotifera'dan, Pofyarthra dolichoptera, Keratella quadrata, Ascomorpha saltans veAsplanchnapriodonta, yaz, yaz sonu ve bahar aylarında artış göstermişlerdir. Cladocera'dan, Diaphanosoma lacustris, Bosmina longpostris ve Ceriodaphnia quadrangula yaz sonu, Bosmina sp. ve Daphnia spp. bahar aylarında artış göstermiştir. Zooplankton sayısı, Kurtboğazı Baraj Gölü'nde 4 ve 793 adet/l, Çamlıdere Baraj Gölü'nde 1 ve 288 adet/I arasında değişmiştir. Baraj göllerinin karşılaştırılması amacıyla fitoplankton indeksleri belirlenmiş, Çamlıdere Baraj Gölü'nde, fitoplankton sayısı, klorofil a, zooplankton sayısı, elektrik iletkenliği, organik madde, sertlik ve ortofosfat derişiminin Kurtboğazı Baraj Gölü'ne göre daha düşük ve Secchi derinliğinin daha yüksek oluşu istatistiki olarak önemli bulunmuştur. İvedik Su Arıtım Tesisi'nde, fito-zooplankton kompozisyonu baraj göllerinde suyun alındığı derinliktekine benzer bulunmuş, ham suda fitoplankton sayısı ortalama 531,06 ±56,72 adet/ml olarak belirlenmiştir. Arıtılmış suda, TetrachloreUa, Cyclotella, Gomphosphaeria, Anabaena, Staurastrum, Aphanizomenon, Botryococcus, Rhodomonas türü fitoplanktonlar, Keratella, Ascomorpha, Pofyarthra cinslerine ait rotiferier ve copepod naupliuslan bulunduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimden Fitoplankton, zooplankton, baraj gölü, su arıtım tesisi, klorofil a.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph.D. Thesis A COMPARATIVE STUDY ON PLANKTON COMPOSITION IN KURTBO?AZI, ÇAMLIDERE RESERVOIRS AND tVEDİK WATER TREATMENT PLANT WHICH SUPPLY WATER TO ANKARA A. Nilsun BAKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof. Dr. Doğan ATAY 1997, Page: 112 Jury : Prof. Dr. Doğan ATAY Prof. Dr. Füsun ERK'AKAN Prof. Dr. Selçuk SEÇER In this research, phyto-zooplankton compositions of Kurtboğazı, Çamlıdere Dam Lakes and fvedik Water Treatment Plant were investigated comparatively. The study was conducted between June 1995 and May 1996. Water and plankton samples were taken from one station in dam lakes whereas from nine points in water treatment plant Water temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen were measured in all samples. In addition, organic matter, bicarbonate alkalinity, chlorophyll a, hardness, nitrat-nitrogen, nitrit-nitrogen, ammonia-nitrogen, orthophosphate, total phosphorus were determined in dam lakes. In Kurtboğazı and Çamlıdere Dam Lakes, phytoplankton belonging to Bacillariphyceae, Chlorophyceae, Cryptophyceae, Cyanophyceae, Dinophyceae and Euglenophyceae classes were identified. In dam lakes, Chlorophyceae species and Centric diatoms in early summer, Gomphosphaeria lacustris and Anabaena spp. from Cyanophyceae in August and September, Melosira gnmulata xaAAsterionellaformosa in mixing period in October, Cryptophyceae species, centric diatoms in winter and spring were dominant Numbers of phytoplankton changed between 185.47 and 4419.14 ind./ml, 6420 and 1098,54 ind./ml in Kurtboğazı and Çamlıdere Dam Lakes, respectively. In both dam lakes, zooplankton species belonging to Rotifera, Cladocera and Copepoda were identified. From Copepoda, Cyclops vicinus in Kurtboğazı, Acanthodiaptomus robustus in Çamlıdere were dominant Rotifera species like, Pofyarthra dolichoptera, Kerateüa quadrata, Asplanchna priodonta and Ascomorpha saltans showed peaks, particularly in summer, end of summer and spring. Cladocera species, Diaphanosoma lacustris, Bosmina longimstris and Ceriodaphnia quadrungula increased at the end of the summer whereas Bosmina sp. and Daphnia spp. were prominent in spring. Numbers of zooplankton changed between 4 and 793 ind./I and 1 and 288 ind./I, in Kurtboğazı and Çamlıdere Dam Lakes, respectively. Phytoplankton indexes which were determined to make comparisons between the dam lakes, and findings showed that phytoplankton numbers, chlorophyll a, zooplankton numbers, electrical conductivity, organic matter, hardness and orthophosphate concentrations were lower and Secchi depth was higher in Çamlıdere than Kurtboğazı Dam Lake. Those comparisons were all statistically significant Phyto-zooplankton numbers in tvedik Water Treatment Plant were similar to those found in the depths of dam lakes which the water was taken. The mean phytoplankton number was 531,06 ±56,72 ind./ml in raw water. In processed water, Tetrachlorella, Cyclotella, Gomphosphaeria, Anabaena, Staurastmm, Aphanizomenon, Botryococcus, Rhodomonas, KeruteUa, Ascomorpha, Pofyarthra and copepod nauplius were found. Key Words : Phytoplankton, zooplankton, dam lake, chlorophyll a, water treatment plant