Sazanlarda (Cyprinus carpio L.) nötrofillerinin fagositik yeteneğinin belirlenmesi
Determining the phagocytic ability of neutrophils in carp
- Tez No: 58399
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRİ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Spesifik olmayan bağışık yanıtın bakteriyel infeksiyonlardaki değişimini belirlemeyi amaçlayan bu çalışmada, Aeromonas hydrophila ve Pseudomonas fluorescens ile deneysel olarak infekte edilen aynalı sazan balıklarında {Cyprinus carpio L.) nötrofillerin fagositoz yeteneği NBT (Nitroblue Tetrazolium) indeksi ile değerlendirilmiştir. NBT indeksinin hesaplanabilmesi için gerekli olan toplam lökosit ve nötrofil sayılarının yanısıra lökosit tiplerinin (lenfosit, monosit, nötrofil ve eozinofil) oranlan, hematokrit, lökokrit ve toplam plazma proteini değerleri de saptanmıştır. A. hydrophila' nm 20 x 106/0.2ml (deneme A-I) ve 120 x 106/0.2ml (deneme A-II) miktarlarda intraperitonal yolla injekte edildiği balıklarda NBT indeksinin her iki grupta da birbirine paralel olarak 7 ve 21. günler arasında azaldığı (0.199-0.234), 28 ve 35. günler arasında arttığı (0.801-1.010) saptanmıştır. P. fluorescens' in 120 x 106/0.2ml (deneme P-I) miktarda uygulandığı balıklarda NBT indeksinin 7. günde düşük bir değer (0.173) gösterdiği ve daha sonra 35. güne kadar arttığı (0.479-0.852), aynı bakterinin 240 x 106 /0.2ml (deneme P-II) miktarda uygulandığı balıklarda NBT indeks değerlerinin 7 ve 14. günlerde düşük (0.123-0.153), 21 ve 35. günlerde yüksek olduğu (0.489-0.898) gözlenmiştir. Sağlıklı balıklarda NBT indeks değerlerinin 0.310-0.360 arasında değiştiği ve bu değişimin önemsiz olduğu belirlenmiştir. Toplam lökosit sayısı sağlıklı balıklarda 32.9-43.81 (1000/ui) olarak saptanmıştır. Toplam lökosit sayısının A. hydrophila uygulanan balıklarda 7 ve 28. günler arasında arttığı ve en yüksek değerlere 21. günde (deneme A-I; 112.6 xl000/ul, deneme A- II; 1 18.4 xl000/ul) ulaştığı belirlenmiştir. P. fluorescens uygulanan balıklarda artışın 7 ve 35. günler arasında sağlıklılara göre yüksek olduğu ve en yüksek değerlere 14. günde (deneme P-I; 86.8 xl000/ul), deneme P-II; 105.1 xl000/ul)) ulaştığı gözlenmiştir. Nötrofil sayısı sağlıklı balıklarda 1235-1707/ul olarak belirlenmiştir. A. hydrophila uygulanan balıklarda 7 ve 21. günlerde artış (5452-8250 /u.1) gözlenirken,28 ve 35. günlerde azalma (1862-2364 /ul) saptanmıştır. Nötrofil sayısının P. fluorescens uygulanan balıklarda 7 ve 35. günler arasında sürekli yüksek (1954- 10327/u.l) olduğu bulunmuştur. Sağlıklı balıkların, lenfosit oranlan infekte balıklara göre yüksek bulunurken, monosit ve nötrofil oranlanmn düşük olduğu, eozinofil oranının ise değişmediği gözlenmiştir. İnfekte balıklardaki hematokrit ve toplam plazma proteini değerleri sağlıklılara oranla düşük, lökokrit değerleri ise yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre, balıklarda nötrofillerin fagositik kapasitesinin rutin olarak izlenmesi ile bakteriyel hastalıklarda erken teşhis olasıdır. Hematolojik parametreler ise sağlıklı balıklar için normal değişim aralıklarının bilinmesi koşulu ile balık sağlığının değerlendirilmesinde kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Sazan, Nötrofil, NBT, Lökosit, Hematokrit, Lökokrit, Toplam plazma proteini
Özet (Çeviri)
In this study aimed to determine the changes of non-specific immune response, the phagocytic ability of neutrophils in carp (Cyprinus carpio L.) experimentally infected with Aeromonas hydrophila and Pseudomonas fluorescens was evaluated by means of Nitroblue tetrazolium (NBT) index. Total leucocyte and neutrophil counts necessary for computing NBT index as well as differential leucocyte (lymphocyte, monocyte, neutrophil and eosinophil) rates, haematocrit, leucocrit and total plasma protein values were specified. For experiment A-I and A-II, A. hydrophila was injected intraperitonally into carp with a dosage of l:20xl06 /0.2ul and l:120xl06 /0.2ul respectively. In both of these groups, NBT index was found to be decreased between 7th and 21st days (0.199- 0.234) in contrast increased at 28th and 35th days (0.801-1.010). In experiment P-I that P. fluorescens was injected in a dosage of 1: 120xl06 /0.2ul, NBT index exhibited a small value in 7th day (0.173) and afterwards increased steadily (0.479-0.852) till the 35th day. Further, in experiment P-II carp were injected the same bacteria in a dosage of 1 :240x1ü6 /0.2ul and NBT index was determined lower in 7th and 14th days (0.489- 0.898) whilst increased in 21st and 35th days (0.489-0.898). On the other hand NBT index was varied between 0.310 and 0.360 in healthy fish confirming a statistically insignificance among the days. Total leucocyte counts were observed as 32.9-43.81 x 1000/p.l in healthy carp. However, these were increased between 7th and 28th days in carp infected with A. hydrophila and reached maximum in 21st day (A-I : 112.6 x 1000/ul, A-II : 118.4 x 1000/ul). As to the experiment of P. fluorescens total leucocyte counts compared with healthy fish were higher between 7th and 35th days and the maximum value was observed in 14th day ( P-I : 86.8 x 1000/ul, P-II : 105.1 x 1000/ul).Neutrophil counts were observed as 1235-1707/ul in healthy carp. A. hydrophila infected experiment groups exhibited an increase between 7th and 21st days (5452- 8250/u.l) nevertheless tended to decrease in 28th and 35th days (1862-2364/ul). However, in P. fluorescens infected groups neutrophil counts had a continuos enhancement from 7th to 35th day (1954-10327/ul). In healthy carp, lympocyte rates were found to be higher whereas monocytes and neutrophil rates lower than infected carp. Eosinophil rates were almost similar in both of them. Further, haematocrit and total plasma protein values in infected carp were relatively low and leucocrit values were high as to healthy carp. According to findings of this study, the phagocytic ability of neutrophils can be used in early diagnosis of bacterial diseases of fish. Haematological parameters can be useful for evaluating the fish health if normal ranges are known. KEY WORDS: Carp, Neutrophil, NBT, Leucocyte, Haematocrit, Leucocrit, Total plasma protein