348 numaralı Tarsus Şerʻiyye Sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (H. 1315-1316 / M. 1897-1898. 1898-1899)
Transcription and evaluation of the registry of Tarsus sharia number 348 (H. 1315-1316 / M. 1897-1898. 1898-1899)
  1. Tez No: 583980
  2. Yazar: ÜMRAN NAMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH KARTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
“348 Numaralı Tarsus Şerʻiyye Sicili'nin Transkripsiyon ve Değerlendirilmesi”başlığıyla şerʻiyye sicillerinin önemi ve mâhiyeti kronolojik sıralamaya tâbi' tutularak ele alınmış ve şer'iyye sicilleri açıklanmıştır. Şerʻiyye sicilleri, Osmanlı Devleti'nin hukukî yapısında önemli bir yere sahiptir. Şer'iyye sicilleri ayrıca, yazıldığı dönemde-ki toplumun dini, kültürü, ekonomik gibi pek çok alan hakkında bilgi sağlamaktadır. Çalışmada Tarsus hakkında bilgi verilmiştir. Osmanlı Devleti'nin hukukî yapısı ve konuya bağlı başlıklar bulunmaktadır. Şerʻiyye sicilleri ile ilgili açıklamalar verilmiştir. 348 Numaralı Tarsus Şer'iyye Sicili'nin özet tablosu belirtilmiştir. 348 Numaralı Tar-sus Şerʻiyye Sicili ele alınarak transkripsiyonu yapılmıştır. Transkripsiyonda; sicillerin sayfa numaraları, hüküm numaraları ve sicillerin yazıldığı tarihler verilmiştir. Transk-ripsiyonu yapılan sicillerin vermiş olduğu bilgiler dâhilinde değerlendirme bölümünde sicillerin değerlendirmesi tablolar ile belirtilerek ele alınmıştır. Ayrıca sicillere bağlı olarak sosyal hayat, ekonomik hayat ve yer isimleri gibi konulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the title of“348 Transcription and Evaluation of the Registry of Tarsus Sharia”the importance and nature of the sharia registers were handled in chronologi-cal order and their shire records were explained. Sharia Registry has an important place in Ottoman Empire legal structure. Sharia Registry also provides us much knowledge in many areas of the society such as religion, culture and economy. In this study, information about Tarsus region was given. The legal structure of the Ottoman Empire and related topics were explained. Explanations about Sharia registers were given. The summary table of the Tarsus Sharia Register No. 348 was given. Tarsus Sharia Register No. 348 was handled and transcribed. In the transcription, the page numbers of the registries, provision numbers and the dates of the registers were gi-ven. Regarding the information provided by the transcribed registries, the evaluation of the registries in the evaluation section is indicated by tables. In addition, social life, economic life and place names were mentioned depending on the registers.