Yöneticilerin karizmatik liderlik özellikleriyle çalışanların iş tatmini arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik bir araştırma
A research aimed to observe the relationship between charismatic leadership characteristics of managers and job satisfaction of employees
- Tez No: 583979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, yöneticilerin karizmatik liderlik özellikleri ve çalışanların iş tatmini arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca, karizmatik liderlik ve iş tatmininin alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. İstanbul ili sınırları içerisinde özel sektörde görev yapan 211 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde bağımsız t-testinden ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) faydalanılmıştır. Araştırmada çalışanların, yöneticilerin karizmatik liderlik özelliklerine karşı algılarını ölçmek amacıyla Conger ve Kanungo'nun“Karizmatik Liderlik Ölçeği”nden yararlanılmıştır. İş tatminini ölçmek için ise, Weiss, Dawis, England ve Lofquist'in“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanı sonuçlarına göre, yöneticilerin karizmatik liderlik özellikleri ve çalışanların iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak; iş tatmininin aylık gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to observe whether being a relationship between charismatic leadership characteristics of managers and job satisfaction of employees. It was also aimed to determined whether being a meaningful relationship between charismatic leadership and job satisfaction subdimensions. 211 people who is working in the private sector within the boundaries of Istanbul province is included in the study. The obtained data were analyzed and independent t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. In this researched, Conger and Kanungo's“Charismatic Leadership Scale”was used to evaluated the employees' perceptions of managers' charismatic leadership characteristics. Weiss, Dawis, England ve Lofquist's“Minnesota Job Satisfaction Scale”were used to measure job satisfaction. The results of the research demonstrate that it was found that there is a meaningful relationship between charismatic leadership characteristics of managers and job satisfaction of employees. In addition; it was determined that job satisfaction differ in term of monthly income level.