Çalışan ve çalışmayan kadınların öğrenilmiş çaresizlik ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Investigation of learning satisfaction and life satisfaction of working and non-working women
- Tez No: 583981
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışan ve çalışmayan kadınların öğrenilmiş çaresizliklerinin ve yaşam doyumu düzeylerinin belirlenmesi, yine bu kadınların öğrenilmiş çaresizliklerinin ve yaşam doyumu düzeylerinin yaşlarına, medeni hallerine, eğitim düzeylerine, çalışıyorsa; çalıştığı yıla ve gelir düzeyine göre anlamlı farkların olup olmadığının incelenmesidir. Çalışmada kullanılan veriler yakın çevrede bulunan, kolay ulaşılabilen ve çalışmaya gönüllü olarak katılan bireylerden ve gönüllü katılımcılara online olarak yapılan uygulamadan elde edilmiştir. Toplanan verilerin frekans ve yüzdelik dağılımları hesaplanmış, bulgular tablolaştırılarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında verilerin toplanması için araştırmacının hazırladığı“Kişisel Bilgi formu”,“Öğrenilmiş Çaresizlik Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu ve ölçeklerden elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. İki veya daha fazla grup arasındaki farklılıklar bağımsız gruplar t-Testi ve iki yönlü varyans analizi ile belirlenirken, değişkenler arası ilişkilere bakmak için Pearson momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre çalışma durumu farklılık gösteren kadınların öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri incelendiğinde çalışan kadınlar lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Yine çalışma durumlarına göre kadınların yaşam doyumu düzeyleri incelendiğinde çalışan kadınlar lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Kadınların öğrenilmiş çaresizlik ve yaşam doyumları arasında istatistiksel anlamda negatif ve yüksek ilişki bulunmuştur. Kadınların öğrenilmiş çaresizlik düzeylerine bakıldığında medeni hal, yaş ve eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Kadınların çalışma durumuna göre yaşam doyumu düzeylerine bakıldığında yaş ve eğitim düzeyi arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamış fakat medeni duruma göre anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Çalışan kadınların kıdemi ve gelir düzeyi ile öğrenilmiş çaresizlik ve yaşam doyumu puanları arasındaki ilişkiler incelendiğinde bu değişkenler ile öğrenilmiş çaresizlik ilişkisi istatistiksel anlamda negatif ve anlamlı, yaşam doyumu arasında istatistiksel anlamda pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the learned helplessness and life satisfaction levels of the working and non-working women, and to learn the learned helplessness and life satisfaction levels of these women. To examine whether there are any significant differences according to the year and income level. The data used in the study were obtained from the online application to the individuals and volunteers who were easily accessible and volunteered to participate in the study. Frequency and percentage distributions of the collected data were found and the results were tabulated and interpreted in the findings section.“Personal Information Form D”,“Learned Helplessness Scale”and“Life Satisfaction Scale”were used to collect data. The data obtained from personal information form and scales were tested at .05 significance level using SPSS for Windows statistical package program. While t-Test and two-way anova analysis“ were used to determine the differences between the groups,”correlation“techniques were used to look at the relationships between variables”. According to the results obtained from analyzes performed, when the levels of learned helplessness among the working and non-working women were examined, a significant difference was found in favor of the working women. When the life satisfaction levels of women were examined according to their working conditions, a significant difference was found in favor of working women. There was a high negative correlation between learned helplessness and life satisfaction of women. When the levels of learned helplessness of women were examined, there was no significant difference between marital status, age and education level. When the life satisfaction levels of women according to their working status were examined, no significant difference was found between age and education level, but there was a significant difference according to the marital status. When the number of working women and the level of income and learned levels of helplessness and life satisfaction were examined, a significant positive correlation was found between these variables and learned helplessness in a negative way between life satisfaction and life satisfaction.