Nesnelerin interneti döneminde reklamcılığın geleceği: Reklam uygulayıcıları ve reklam akademisyenleri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
The future of advertising in the period of internet of things: A comparative research on advertisement and advertising academicians
  1. Tez No: 584024
  2. Yazar: SANİYE ŞEYDA DURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALİKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
İnsanları, nesneleri, sektörleri, doğal kaynakları ve hayatın her noktasını interaktif bir şekilde istenilen zaman ve yerde birbirine bağlayan nesnelerin interneti teknolojisi her geçen gün yeni kullanım alanlarına dâhil olmaktadır. Reklam uygulamaları da bu alanlardan biri olarak iletişim alanında yer almaya başlamıştır. Reklamların, nesnelerin interneti teknolojisi içerisinde gelişen akıllı nesneler ile hedef kitleye ulaştırılması bu doğrultuda ortaya çıkan bir yeniliktir. Geçmiş dönemlerde keşfedilen her yeni teknolojinin reklamcılığın tarihsel sürecine ve gelişimine etki ederek değişime sürüklediği gibi günümüzün kilit teknolojisi olan nesnelerin interneti teknolojisi de reklamcılığı dönüştürmeye başlamıştır. Bu erken dönem dönüşümü içerisinde ortaya çıkan nesnelerin interneti teknolojilerini, toplumun öncü kesimi arasında yer alan reklamcılar ürün ve hizmet pazarlamak adına sektör içerisinde kullanmaya başlamışlardır. Bu çerçevede nesnelerin interneti teknolojisinin reklamcılığın geleceğini nasıl etkileyeceği önemli bir merak konusudur. Çalışmada nesnelerin interneti olgusunun reklamcılığın geleceğini nasıl etkileyeceğine açıklık getirmek amacı ile reklam uygulayıcılarının ve reklam akademisyenlerinin bu konudaki görüşleri incelenerek karşılaştırılmıştır. Çalışmada öncelikle birbiri ile yakınsanarak nesnelerin interneti teknolojisine temel oluşturan etki gücü yüksek iletişim teknolojilerinin buluşlar bağlamında tarihçesi, burada insanlığın evriminin, sosyal ve iş hayatının teknolojik ve teknik ilerlemeler ile paralel olarak geliştiği üzerinde durulmuştur. İletişim teknolojilerinin bilimsel süreci bağlamında iletişimin işleyişine açıklık getiren ve teknoloji üzerine odaklanan temel kuramlarla beraber iletişim teknolojileri bağlamında reklamcılığın tarihsel sürecinin teknolojik gelişmelere bağıntılı olarak değişimi ele alınmıştır. Reklam uygulayıcıları ve reklam akademisyenlerinin, nesnelerin interneti teknolojisi ve adaptasyonunu reklamcılık açısından değerlendirilmesi amaçlanan bu çalışmada; nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme yapılarak, reklamcılık alanında nesnelerin interneti teknolojisinin mesleki bilgi, beceri ve uygulama avantajlarına ilişkin reklam uygulayıcılarının ve reklam akademisyenlerinin görüşleri karşılaştırılmıştır. Teknoloji Benimseme Modelinden yararlanılan bu çalışma, 16'sı reklam uygulayıcısı, 16'sı reklam akademisyeni olmak üzere 32 reklam uzmanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tezin yazılmaya başlandığı dönemde reklamcılık alanında nesnelerin interneti teknolojisi ile ilgili çalışmaların henüz yeterli sayıya erişmemiş olmasından dolayı bu çalışmanın reklamcılık ve nesnelerin interneti alanına katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ınternet technology of the objects, which connects people, objects, sectors, natural resources and every point of life interactively at the desired time and place, is becoming increasingly used in new areas of usage. Advertising practices have started to be included in the field of communication as one of these areas. The introduction of advertisements to the target audience with smart objects developed within the Internet of Things technology is an innovation emerging in this direction. Every new technology discovered in the past has influenced the historical process and development of advertising. The technology of the Internet of objects, which is the key technology of today, has also started to transform advertising. Advertisers have started to use the internet of objects in the sector to market their products and services. In this context, it is a matter of curiosity how the internet technology of objects will affect the future of advertising. In this study, the opinions of advertising practitioners and advertising academics on this subject are examined in order to clarify how the internet of thing will affect the future of advertising. In this study, first of all, it is emphasized that the history of communication technologies with high impact power, the evolution of humanity, social and business life are developing in parallel with technological and technical advances. In the context of the scientific process of communication technologies, the basic theories focusing on technology and clarifying the functioning of communication and the change of the historical process of advertising in relation to technological developments in the context of communication technologies are discussed. In this study, it is aimed that advertising practitioners and advertising academicians evaluate internet technology and adaptation of internet of things in terms of advertising. The opinions of advertising practitioners and advertising academics about the professional knowledge, skills and application advantages of internet of objects in the field of advertising were compared. Technology Adoption Model was used in this study. The study was conducted on 32 advertising experts, 16 of whom were advertising practitioners and 16 of which were advertising academics. Since the studies on internet of things technology are still insufficient, this study aims to contribute to the field of advertising and internet of things.