Assessment of strategic intentions and business readiness for digital era on iot wave: An exploratory study of Turkish market
Nesnelerin interneti döneminde iş dünyasının stratejik eğilim ve hazırlık seviyesinin dijital çağ için değerlendirilmesi: Keşif amaçlı Türkiye pazarı araştırması
- Tez No: 558578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Teknolojideki hızlı değişim bugünün iş dünyasını derinden etkilemektedir. Yeni dinamikler şirketlerin Nesnelerin İnterneti kavramını yakından izlemelerini ve değişime uygun hareket etmelerini gerektirmektedir. Firmaların rekabetçi kalarak operasyonlarının devamlılığını sağlayabilmeleri için gelişen yeni teknolojileri edinerek iş süreçlerine uygulamaları zorunluluk halini almıştır. Buna karşılık sahadaki uygulamalar oldukça sınırlıdır ve stratejiler henüz netleşmemiştir. İş dünyasının kullanabileceği ve örnek yaklaşımları içeren literatür ise henüz yeterince gelişmemiştir. İş dünyasında hareket ve akademik dünyada ise merak yüksek olmakla birlikte önümüzde cevaplanmayı bekleyen çeşitli sorular bulunmaktadır. Tezin amacı Nesnelerin İnterneti konusunu dört boyut altında keşfetmektir: Pazar olgunluk seviyesini anlamak, tedarikçilerin yaklaşımlarını anlamak, Nesnelerin İnterneti teknolojilerini kullanarak ürün ve servis sağlayan ekosistemin olgunluk seviyesini değerlendirmek ve pazardaki mevcut iş modellerini incelemek.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in technology have a deep impact on business world today. But the new context requires companies to examine the IoT concept more closely and to respond to changed dynamics. It is a pre-requisite to acquire these new technologies and implement them to the business processes in order to be competitive and to be able to continue operations. However, current business practices are limited, strategies are not clear and literature has not yet provided usable approaches for businesses. The buzz is loud in the business world, academicians are curious but there are many questions to be answered in the coming days. The thesis aims to explore the new phenomena under four dimensions: understanding the maturity level of the market, understanding the approach of suppliers, understanding the readiness of the eco-system in the process of supplying IoT related products/services and available business models.