Dicle Üniversitesi Tıp fakültesi dahili yoğun bakım ünitelerinde gelişen sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonların epidemiyolojisi
Epidemiology of healthcare associated infections developing in Dicle University Faculty of Medicine intensive care units
  1. Tez No: 584032
  2. Yazar: HÜSEYİN METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÇELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Yoğun Bakım Ünitelerinde gelişen sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonlar (SHİE) yüksek oranda morbidite, mortalite ve tedavi maliyetlerini artıran bir problem olarak tüm dünyada önemini korumaktadır. Çalışmamız, hastanemiz dahili yoğun bakım ünitelerinde gelişen hastane enfeksiyon hızlarını, insidans dansitelerini, etkenlerin dağılım ve antibiyotik direnç paternlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal-Metot: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından 1 Ocak 2015-31 Aralık 2017 tarihleri arasındasürveyans çalışmaları ile kayıtaltına alınan hastane enfeksiyonlarının retrospektif olarak incelenmesiyle gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmamızda üç yıllık süreçte dahili YBÜ'lerinde takip edilen toplam 1679 hastanın 740'ında Hastane Enfeksiyonu (HE) tespit edildi. Hastane enfeksiyonu insidans dansiteleri incelenen zaman aralığında sırasıyla %18.22, %21.26, %22.45 olarak bulundu ve artış eğiliminde olduğu saptandı. En yüksek enfeksiyon hızları, Nöroloji YBÜ'nde, 2015 ve 2017 yılında Ventilatör İlişkili Pnömoni (VİP), 2016 yılında Üriner Kateter İlişkili-Üriner Sistem Enfeksiyonu (ÜKİ-ÜSE), İç Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları YBÜ'lerinde ise, her üç yılda da Santral Venöz Kateter İlişkili Kan Dolaşım Enfeksiyonu (SVKİ-KDE) olarak bulundu.Üç yıl boyunca en sık saptanan dirençli iki bakteri; Acinetobacter baumannii, Klebsiella pneumoniae olarak saptandı. İncelenen mikroorganizmaların neredeyse tamamında, duyarlı oldukları antibiyotiklerin sayı ve oranlarında azalma, dirençli oldukları antibiyotiklerin sayı ve oranlarındada artış saptandı. Sonuç: YBÜ'lerinde hastane infeksiyonları önemli bir problemdir. Bu enfeksiyonları kontrol altına almak veya ortadan kaldırmak için her hastane YBÜ enfeksiyonlarına yönelik sürveyans çalışmalarını sürdürmeli ve bu verilere dayalı kontrol önlemleri almalıdır.
Özet (Çeviri)
Epidemiology Of Healthcare Associated Infections Developing In Dicle University Faculty Of Medicine Intensive Care Units Objective: Healthcare-Associated Infections (HAI) developing in Intensive Care Units remain important worldwide as a problem that increases morbidity, mortality and treatment costs.The aim of this study was to determine hospital infection rates, incidence densities, distribution of agents and antibiotic resistance patterns in the intensive care units of our hospital. Material-Methods: Dicle University Medical Faculty Infection Control Committee performed a retrospective review of hospital infections recorded by surveillance studies between January 1, 2015 and December 31, 2017. Results: In our study, Nosocomial infection (NI) was detected in 740 out of 1679 patients who were followed up in their internal ICU for a period of three years. The incidence of nosocomial infections were 18.22%, 21.26%, 22.45%, respectively, and were found to have a tendency to increase. The highest infection rates were found in Neurology ICU, Ventilator-Associated Pneumonia (VAP) in 2015 and 2017, Catheter-associated Urinary Tract Infections (CAUTI)in 2016, Internal Diseases and Chest Diseases ICU in all three yearsCentral venous catheter-associated bloodstream infection (CABSI). The two most common resistant bacteria for three years; Acinetobacter baumannii, Klebsiella pneumoniae. Almost all of the microorganisms examined were found to have decreased number and rate of antibiotics to which they were susceptible and increased number and rate of antibiotics to which they were resistant. Conclusion: Nosocomial infections are an important problem in ICUs. In order to control or eliminate these infections, each hospital should continue its studies of deportation scans for ICU infections and take control measures based on this data.