İş kazaları etkilerinin en aza indirgenmesinde kişisel koruyucu donanımların kullanma yeterliliklerinin araştırılması
Investigation on the use of personal protective equipment at work accidents and reduction of its effects
  1. Tez No: 584047
  2. Yazar: FUNDA BEŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kavramı, çalışma hayatında ortaya çıkacak tehlikelerin, tedbirlerinin alınmasından önce, risklerin öngörülerek değerlendirilmesi ve bu risklerin ortadan kaldırılması ya da olabilecek zararların en aza indirilebilmesi için yapılacak çalışmaları içerir. Günümüzde bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesi, gelişen sanayinin sunduğu yeni makine ve tezgahlar ile kimyasal maddelerin üretimde kullanılması, getirdiği olanakların yanı sıra üretim süreçlerinin daha karmaşık bir hal almasına ve çalışma hayatında yeni risklerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ortaya çıkan bu yeni riskler iş kazalarını ve meslek hastalıklarını arttırıcı rol oynamakta ve işverenler tarafından işyerlerinde sürekli olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeni tedbirler almayı zorunlu kılmaktadır. İşyerlerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi ve çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması için yapılacak çalışmalar, genel olarak“Toplu Koruma Uygulamaları”ve“Kişiye Yönelik Koruma Uygulamaları”başlıkları altında incelenmektedir. Bu çalışmada“kişiye yönelik koruma uygulamaları”başlığı altında yer alan kişisel koruyucu donanımların kullanılmasının iş kazaları etkilerinin en aza indirgenmesindeki yeterlilikleri araştırılmıştır. Giderek artan iş kazaları ve meslek hastalıkları sayılarının azaltılması için işverenler çalışanlarına ,“Kişiye Yönelik Koruma Uygulamaları kapsamında . işyeri tehlike sınıflarına göre (yasal mevzuatlarca belirlenmiş sürelerde) periyodik olarak yapılan risk değerlendirmesi sonucu uygun kişisel koruyucu donanımları vermektedirler. İşyerlerinde sağlık ve güvenlik uygulamalarının etkinliği, yönetimin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki temel yaklaşımı ile yakından ilgilidir. Bununla birlikte, çalışanların kişisel özellikleri ve kendi sağlıkları üzerindeki kontrol duygularının da etkisi vardır. Çalışanlar tarafından kişisel koruyucu donanım kullanma gereksinimlerini algılanır, nasıl kullanacağını bilinir, fayda ve sınırlılıkları hakkında bilgi sahibi olunursa, donanım tam manasıyla koruyucu olabilir. Nitekim bu araştırma ile elde edilen bulgular, çalışanların ”güvenli davranış" sergilemelerinde güvenlik ihtiyacı hissetmelerinin ne denli önemli olduğunu ortaya koyar niteliktedir. Sağlık ve güvenliğin sağlanması ile çalışanların güvenlik davranışlarının etkileşimi incelenirken, söz konusu uygulamaların çalışanlarca algılanışı belirlenmelidir. Bu nedenle, bu çalışmada işyerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları konusunda çalışanların tutumları, güvenlik davranışı, güvenlik ihtiyacı gibi bireysel etkenler yanında yöneticilerin konuyla ilgili yaklaşım ve uygulamalarının çalışanlarca algılanışının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Bu çalışmada, anket soruları ve ölçme aracından elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinin yapılabilmesi için IBM SPSS Statistics 20.0 programı kullanılarak anlamlı sonuçlar elde edilmiş, çıkan bu sonuçlar tartışılmış ve buna bağlı öneriler geliştirilmiştir. BU ÇALIŞMADA; Birinci bölümde problemin durumu, problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi ve araştırma ile ilgili sayıltılar, sınırlılıklar ve tanımlar yer almaktadır. İkinci bölümde, İş Sağlığı ve Güvenliğinin (İSG) tanımı, amacı, ve önemi açıklanmış olup, iş kazasının tanımı, temelindeki ana etmenleri, nedenleri belirtilerek, kaza zinciri, iş kazalarının maliyet açısından değerlendirilmesi ve önlenmesi hakkında fikir paylaşımında bulunulmuştur. Üçüncü bölümde, kişisel koruyucu donanımlar ile ilgili yasal mevzuatlar açıklanarak, kişisel koruyucu donanımların tanımı ve kullanımı, özellikleri, çeşitleri, kullanım alanları ve kullanım şekilleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırmanın metodoloji ve yöntemi, veri toplama araçları, evren ve örneklem ve kullanılan istatistiksel teknikler hakkında bilgilere yer verilmiştir. Beşinci bölüm Bulgular, Altıncı bölüm Sonuç, Tartışma ve Öneriler bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and safety (OHS) includes measures to be taken to predict and evaluate risks before taking the risks and measures to be taken in the working life and to eliminate these risks or to minimize the damages that may occur . Today, the rapid development of Science and technology, the use of new machines and benches and dangerous chemicals in the developing industry in production, as well as the opportunities provided by the production processes to become more complex and cause the emergence of new risks in working life. These new risks increase occupational accidents and occupational diseases and require employers to take new measures in the workplace to ensure safety and health at work. In order to prevent occupational accidents and occupational diseases in the workplace and to ensure that employees work in a healthy and safe environment, the work to be done is generally examined under the headings“collective protection practices”and“personal protection practices”. In this study, it has been investigated the adequacy of the use of personal protective equipment under the heading“personal protective equipment”in order to minimize the effects of work accidents. Increasing occupational accidents and occupational diseases to reduce the number of cases to employers employees,“the scope of protection for the person . they provide appropriate personal protective equipment as a result of periodic risk assessment according to workplace hazard classes (in times determined by legal regulations). In order to reduce the number of cases of occupational accidents and occupational diseases, employers are asked to their employees, within the scope of Personal Protection Applications. according to the workplace hazard classes (in periods determined by legal regulations) periodically, they provide appropriate personal protective equipment as a result of the risk assessment. The effectiveness of Health and safety practices in workplaces is closely related to the management's basic approach to occupational health and safety. However, the personal characteristics of the employees and their control over their own health also have an impact. Personal protective equipment may be fully protective if employees are familiar with the needs of using personal protective equipment, known how to use it, and knowledge of its benefits and limitations. As a matter of fact, the findings obtained by this research show how important it is for employees to feel the need for security in their ”safe behavior". When examining the interaction between the provision of Health and safety and the safe conduct of employees, the perception of these practices should be determined by the employees. Therefore, in this study, it was aimed to determine the attitudes of the employees about occupational health and safety practices in the workplace, safety behaviour and safety requirements of the managers as well as the perceptions of the managers on the employees. In this study, in order to perform statistical analysis of the data obtained from the survey questions and the measurement tool, significant results were obtained by using the IBM SPSS Statistics 20.0 statistical data analysis program and these results were discussed and recommendations were presented. IN THİS STUDY ; the first part includes the status of the problem, Problem Statement, sub-problems, the purpose of the research, the importance of the research and the assumptions, limitations and definitions related to the research. In the second part, the definition, purpose, and importance of Occupational Health and safety (OHS) were explained and the main factors of occupational accident, the reasons, the chain of accidents, the evaluation of occupational accidents in terms of cost and the Prevention were discussed. In the third part, legal regulations on personal protective equipment are explained and the definition and use of personal protective equipment, features, varieties, areas of Use and modes of use are stated. The fourth part contains information about the methodology and method of the study, data collection tools, the universe and the sample and the statistical techniques used. Section five consists of findings, Section Six consists of conclusion, discussion and recommendations.