Betonarme su biriktirme haznelerinin tasarımı
Design of reinforced concrete water reservoirs
- Tez No: 584094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYAFEDDİN BABAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Çorum İl Özel İdaresince halihazırda uygulanmakta olan biriktirme su hazneleri incelenerek, bu hazneler geliştirilecektir. Geliştirilecek olan bu hazneler sayesinde, dikey olarak yaklaşık 5 m çalışacak olan dalgıç pompa ile 20 ton kapasiteli yeni su deposundan maksimum verimle su alınması amaçlanmaktadır. Su ve zemin etkileri altında bulunan yapının betonarme perde elemanlarla boyutlandırması yapılacaktır. Yatay çalışarak kısa zamanda servis ömrünü tamamlayan pompaların ülkemiz ekonomisine verdiği zararın önüne geçilecektir. Ayrıca 5 metre derinliğe indirilmeyen dalgıç pompaların verimliliği artırılacaktır. Tez çalışması iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilki uygulanmakta olan projenin incelenmesini içermektedir. İkinci aşamada ise yeni tasarlanan depo değerlendirilmiştir. Sonuçlar, mevcut uygulama ile karşılaştırılacaktır. Literatürde bu konulardaki boşluk doldurulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, these reservoirs will be developed by the Çorum Provincial Administration. Thanks to these reservoirs to be developed, it is aimed to get water from the new water tank with a capacity of 20 tons with the submersible pump which will run about 5 m vertical. The structure of the building under water and ground effects will be dimensioned by reinforced concrete curtain elements. The damage caused by pumps, which will complete the service life in a short time by working horizontally, will be prevented. In addition, the efficiency of submersible pumps not reduced to 5 meters depth will be increased. The thesis study was carried out in two stages. The first one involves the examination of the Project being implemented. In the second stage, the newly designed warehouse was evaluated. The results will be compared with the current application. The gap in these issues will be tried to be filled in the literature.