Dijital medya teknolojilerinin sanatın ve tasarımın yaygınlaşmasındaki yeri ve önemi
The place and the importance of digital media technologies in dissemination of art and design
- Tez No: 584114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE ÖNGÖREN ZAFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Art History, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması, bilgi akış yönünü değiştirmiştir. 21. yüzyılın sanatı ise fizik, kimya, optik, elektronik gibi giderek gelişen teknolojiler ile etkileşime girme imkanı bulmuş, resim gibi geleneksel sanat dalları yerini ağ sanatı, sanal gerçeklik, yazılım sanatı gibi bilgisayarlı ortamlarda geliştirilen sanatlara bırakmıştır. Tarihçe bağlamında ilklere değinilerek oluşturulan literatür taramalarına ek olarak, Türkiye'de yeni medya sanatının durumunu aydınlatması amaçlanan sanatçı deneyimlerine başvurulmuştur. Bu doğrultuda nitel görüşme (qualitative interview - bir araştırma tekniği) yöntemi kullanılarak, yeni medya sanatının üretimi, sergilenmesi, dağıtımı ve saklanması üzerine görüşülen sanatçıların verdikleri cevaplar incelenmiş, tezin konusunu oluşturan dijitalleşme olgusuna katkıda bulunacak çözümlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The spread of new communication technologies has changed the direction of information flow. The art of the 21st century has had the opportunity to interact with emerging technologies such as physics, chemistry, optics and electronics, and traditional art branches such as painting have been replaced by arts developed in computerized environments such as network art, virtual reality and software art. In the context of the history, the literature created to the reference to the first, the status of the lighting of new media art in Turkey has tried to resort to experience of the artist intended. In this respect, the answers of the artists interviewed on the production, exhibition, distribution and storage of the new media art were tried to be examined by using the qualitative interview method (a research method) , and the solutions that will contribute to the digitization phenomenon which is the subject of the thesis were tried to be reached.