NFT ve kripto grafik tasarım eserleri
NFT and crypto graphic design works
  1. Tez No: 814462
  2. Yazar: MUSTAFA ALPEREN YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Economics, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dijital sanat, yeni medya teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir kavram olmuştur. Görsel sanatlar, kavramsal sanatın yeni bakış açılarıyla yeniden şekillenmeye başlamıştır. NFT (Non-Fungible Token) ve Blokzincir teknolojisi gibi sanat hayatına giren kavramlar, kripto grafik tasarım anlayışını doğurmuştur. Kripto grafik tasarımlar ve NFT'ler, kriptografik olarak kayıtlı ve sınırlı sayıda olan dijital sanat eserleridir. Bu eserlerin mülkiyet hakları, blokzincir teknolojisi altyapısıyla güvence altına alınmış ve alıcılarla satıcılar arasında doğrudan ticareti mümkün kılmıştır. NFT'ler, dijital eserlerin orijinalliğini, şeffaflığını ve değiştirilemezliğini kanıtlayan bir göstergedir. Sanatçılar ve dijital eser üreticileri, NFT'ler sayesinde eserlerini galeri veya müzayede gibi aracılara ihtiyaç duymadan sanatseverlere doğrudan ulaştırabilmektedir. Bu çalışma, kripto grafik tasarımı, NFT, blokzincir teknolojisini ve metaverse konularını açıklayıcı bir nitel araştırma olarak tasarlanmıştır. Çalışma, betimsel tarama yöntemi ve anket çalışması ile yürütülmüştür. Kripto grafik tasarımı, blokzincir teknolojisi metaverse ve NFT kavramları aralarındaki ilişki bütüncül bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmanın soyut çerçevesi için kapsamlı bir literatür incelemesi yapılmıştır. Araştırma, kripto sanatının ortaya çıkmasından günümüze kadar olan gelişim sürecini anlatırken bu bağlamda en popüler NFT çalışmalarına yer vermiştir. Çalışma sonucunda grafik tasarım ile ilgilenen hedef kitleye, NFT ve kripto grafik tasarım anlayışının neler olduğu, blokzincir, NFT ve jetonlar gibi iktisadi kavramlar hakkında bilgiler sunulmuş ve hedef kitlenin konuyla ilgili algı düzeyleri ölçülmüştür. Eğitim kurumlarında özellikle üniversitelerde konuyla ilgili eğitim ve seminerlerin verilmesiyle bu yeni sanat anlayışının daha da geliştirilebileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital art has become a concept that we encounter in every aspect of our lives with the development of new media technologies. Visual arts have started to be reshaped with the new perspectives of conceptual art. Concepts such as NFT (Non-Fungible Token) and Blockchain technology have given birth to the understanding of crypto graphic design. Crypto graphic designs and NFTs are digital artworks that are cryptographically registered and limited in number. The property rights of these works are secured by the blockchain technology infrastructure, enabling direct trade between buyers and sellers. NFTs are a proof of authenticity, transparency and immutability of digital artworks. Thanks to NFTs, artists and digital artwork producers can deliver their works directly to art lovers without the need for intermediaries such as galleries or auctions. This study is designed as an explanatory qualitative research on crypto graphic design, NFT, blockchain technology and metaverse. The study was conducted with descriptive survey method and questionnaire survey. The relationship between the concepts of crypto graphic design, blockchain technology, metaverse and NFT is analyzed in a holistic manner. A comprehensive literature review was conducted for the abstract framework of this study. The research describes the development process from the emergence of crypto art to the present day and includes the most popular NFT works in this context. As a result of the study, the target audience interested in graphic design was informed about the understanding of NFT and crypto graphic design, economic concepts such as blockchain, NFT and tokens, and the perception levels of the target audience on the subject were measured. It is suggested that this new understanding of art can be further developed by providing trainings and seminars on the subject in educational institutions, especially in universities.