Silis dumanı, çelik ve bazalt liflerin harçların mekanik özelliklerine ortak etkisi
Combined effects of silica fume, steel and basalt fibers on the mechanical properties of mortars
- Tez No: 584127
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, silis dumanı, bazalt ve çelik lifleri içeren harçların mekanik ve fiziksel özellikleri araştırılmıştır. %0, 10 ve 20 silis dumanı, %0,25, 0,5 ve 0,75 çelik lif ve %0,3, 0,6 ve 0,9 bazalt lifi içeren 27 farklı harç karışımı ve referans harç karışımı üretilmiştir. Bu harçlara taze ve sertleşmiş birim hacim ağırlığı, porozite ve su emme gibi fiziksel testler, basınç ve eğilme dayanımı gibi mekanik testler yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda; silis dumanı, bazalt lif ve çelik lif oranları artıkça porozite ve su emme değerleri azalmıştır. Çelik lif ve bazalt lif oranları artıkça eğilme dayanımı artmıştır. En yüksek eğilme dayanımını %0 oranında silis dumanı, %0,5 oranında çelik lif ve %0,9 oranında bazalt lif içeren harç karışımda elde edilmiş ve bu değer referans numunesine göre %27,8 daha fazla eğilme dayanımı vermiştir. Silis dumanı, çelik lif ve bazalt lif oranları artıkça basınç dayanımı artmıştır. En yüksek basınç dayanımını %20 oranında silis dumanı, %0,75 oranında çelik lif ve %0,3 oranında bazalt lif içeren harç karışımda elde edilmiş ve bu değer referans numunesine göre %62,2 daha fazla basınç dayanımı vermiştir. Silis dumanı, bazalt lif ve çelik lifin beraber kullanılması ile birçok testten olumlu sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, combined effects of silica fume, steel and basalt fibers on the mechanical and physical properties of mortars were investigated. Silica fume was used 0%, 10% and 20%, steel fibers 0.25%, 0.50% and 0.75% and basalt fibers 0.3%, 0.6% and 0.9%. 27 different series of mortars and reference mortar were produced. These mortar samples were subjected to physical tests such as fresh and hardened unit weight, porosity and water absorption and also mechanical tests such as compressive strength and flexural strength. According to the results; Porosity and the water absorption values were decreased with the increase of basalt fibers, steel fibers and silica fume. Flexural strength was increased with the increase of steel fiber and basalt fiber amount. The highest flexural strength was obtained from the mortar produced with 0% silica fume, 0.5% steel fibers and 0.9% basalt fibers. This value was 27.8% higher than reference sample. Compressive strength was also increased with the increase of steel fibers, basalt fibers and silica fume. The highest compressive strength was obtained from mixtures with 20% silica fume, 0.75% steel fibers and 0.3% basalt fibers. This value was 62.2% higher than reference sample. Many tests were given positive results by the use of basalt fibers, steel fibers and silica fume together.