Silis dumanı ve çelik lif katkılı hafif beton özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of lightweight concrete added with silica fume and steel fiber
- Tez No: 676722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hafif betonlar, normal betonlarla kıyaslandığında; hafiflik, ses ve ısı yalıtımı sağlama, yangına karşı dayanım gibi birçok üstünlükleri olan bir malzemedir. Üretiminde farklı metotlar olmasına rağmen en çok kullanılan hafif agrega ile üretilmiş betonlar, mühendislere tasarım aşamasında esneklik sağlamaktadır. Yapılardaki sabit yükün azaltılmasıyla, boyutlarda küçültme yapılabilen yapı elemanları, daha az temel maliyeti, ısı ve ses yalıtım performansı, sismik etkilere karşı güçlendirilmiş performans gibi önemli avantajlar elde edilmektedir. Fakat betonların fiziksel ve mekanik özelliklerinin beton bileşiminde var olan agregaların özellikleri ile doğrudan ilgili olması nedeniyle hafif agregalı betonlar yeterli dayanıma ulaşsalar bile bazen elastik özellikleri bakımından daha olumsuz durumda olabilmektedirler. Bu çalışmayla Taguchi tekniği kullanılarak 16 farklı karışım tasarlanmış; silis dumanı (SD) %0, %5, %10 ve %15 ; pomza/kum %0, %50, %75 ve %100; pomza/iri agrega %0, %50, %75 ve %100; çelik lif oranı ise %0, %0,5, %1 ve %2 oranlarında seçilmiştir. SD çimento yerine; pomza ise agrega yerine ikame edilerek, mineral katkıların hafif betonun performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Numuneler su kürü olmak üzere kürlenmiş, sertleşmiş numunelere 3, 7, 28 , 90 ve 180. günün sonunda bazı fiziksel özellikler ile eğilme, basınç, aşınma ve yangın dirençleri ölçülmüştür. Deney sonuçları pomza/kum oranının %50-100 arasında ve SD'nın %15 kullanımı durumunda 39 MPa bir dayanıma ulaşılabileceğini, SD kullanılmadığında ise %75 pomza/kum ve %75pomza/iri agrega oranında ancak 37 MPa dayanımlara ulaşılabileceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pomza, silis dumanı, hafif beton, çelik lif, basınç dayanımı
Özet (Çeviri)
When lightweight concretes are compared with normal concretes; It is a material with many advantages such as lightness, sound and heat insulation, and fire resistance. Although there are different methods in its production, the most widely used lightweight aggregate concrete provides flexibility to engineers at the design stage. By reducing the constant load in the buildings, significant advantages such as reduced size of the building elements, less foundation cost, heat and sound insulation performance, reinforced performance against seismic effects are obtained. However, due to the fact that the physical and mechanical properties of concretes are directly related to the properties of the aggregates present in the concrete composition, even though lightweight aggregate concretes reach sufficient strength, they can sometimes be in a more negative situation in terms of elastic properties. With this study, 16 different mixtures were designed using the Taguchi technique; silica fume (SD) 0%, 5%, 10% and 15%; pumice/sand 0%, 50%, 75% and 100%; pumice/coarse aggregate 0%, 50%, 75% and 100%; steel fiber ratio was chosen as 0%, 0.5%, 1% and 2%. The effect of mineral additives obtained by substituting SD instead of cement and pumice instead of aggregate on the performance of lightweight concrete was investigated. At the end of the 3rd, 7th, 28th, 90th and 180th days, some physical properties and flexural strength, compressive strength, abrasion and fire resistances were measured on the water cured and hardened samples. The test results showed that if the pumice/sand ratio is between 50-100% and SD is used at 15%, a strength of 39 MPa can be achieved. But when SD is not used, only 37 MPa strengths can be achieved at 75% pumice/sand and 75% pumice/coarse aggregate. KEYWORDS: Pumice, silica fume, lightweight concrete, steel fiber, compressive strength