Computational design learning: The smartgeometry case
Sayısal tasarım öğrenimi: Smartgeometry örneği
- Tez No: 584167
- Danışmanlar: DOÇ. İPEK GÜRSEL DİNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sayısal tasarım, disiplinlerarası bilgi, araç ve yöntemleri birleştirerek mimarlık ve tasarım disiplinlerine yeni kavramlar kazandırmıştır. Sayısal tasarım, mimarlık eğitimi müfredatında zaman içinde yerini almaya başlamış, ve giderek önem kazanmıştır. Sayısal tasarım çalıştayları, güncel sayısal tasarım öğreniminin yöntemleri ve stratejileri konusunda örnekler sunmaktadır. Smartgeometry (SG), disiplinlerarası takımlarla çalıştaylar düzenleyen bir sayısal tasarım organizasyonudur. SG çalıştaylarında son teknoloji ürünü araçlar ve yöntemler kullanılarak sayısal tasarım öğrenimi gerçekleşir. SG çalıştayları, modern sayısal tasarım araçlarını bilgilendirici bir yöntemle öğretmek yerine bu araçların potansiyellerini açığa çıkararak, ve deneysel keşifler ve deneyimleme gibi yöntemler kullanarak sayısal tasarımın karmaşık kavramlarını öğretmeyi hedefler. SG'de, bireyler, çevre, araçlar ve malzemeler arasındaki etkileşimler sayesinde çeşitli öğrenim yöntemleri açığa çıkar. Yaparak-öğrenme, yapılandırmacı öğrenme ve deneyimsel öğrenme, bu yöntemlere örnek olarak gösterilebilir. Bu araştırmanın amacı, sayısal tasarım öğreniminin güncel yöntem ve tekniklerini, SG çalıştaylarının derinlemesine bir analizini yaparak keşfetmektir. SG çalıştaylarındaki deneysel, hızlı ve disiplinlerarası sayısal tasarım süreçlerinde meydana çıkan kavramların tespit edilmesi de ayrıca amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computational design has brought in novel concepts to architecture and design disciplines by an integration of interdisciplinary knowledge, tools and methods. Computational design learning has entered the curriculum of architecture, and gained significance over time. Experiential learning environments such as computational design workshops offer strategies for a better understanding of the contemporary needs of computational design learning. Smartgeometry (SG) is a computational design organization that operates through workshops of interdisciplinary teams. SG uses and teaches the state-of-the-art computational design tools and methods. Instead of teaching the novel computational design tools in an instructive manner, SG workshops focus on teaching complex concepts of computational design by using the potentials of these tools through personal discovery and experimentation. In SG, the interactions between individuals, the environment, tools and materials lead to various learning strategies such as learning-by-doing, constructivist learning and experiential learning. This research aims to explore the contemporary mechanisms and strategies for computational design learning through an in-depth qualitative analysis of the SG workshops. It is also aimed to identify the aspects that emerge during an experimental, rapid and interdisciplinary computational design process.