Rekreasyon ekonomisi bağlamında, kentsel rekreasyon alanlarının taşınmaz değerlerine olan etkilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
The Effect of urban recreational areas on property values, in the context of recreation economy
- Tez No: 58417
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Doktora Tezi REKREASYON EKONOMİSİ BA?LAMINDA, KENTSEL REKREASYON ALANLARININ TAŞINMAZ DE?ERLERİNE OLAN ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Oktan NALBANTO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin BAŞAL 1997, 144 Jüri: Prof. Dr. Metin BAŞAL Doç. Dr. Oğuz YILMAZ Doç. Dr. Güniz AKINCI KESİM Gelişmiş ülkelerin, üzerinde yoğun olarak tartıştığı“Rekreasyon Ekonomisi”kavramı, bu çalışmada çeşitli bileşenleriyle >bir bütün olarak ele alınmıştır. Ülkemizde benzer konuda böylesine kapsamlı bir araştırmanın yapılmamış olması çalışma kapsamının geniş tutulmasında etken olmuştur. Bu çalışmada, bugüne kadar sadece politik yatırım aracı olarak görülen kentsel rekreasyon alanlarının ekonomik bir değer olduğu ortaya konmuş, bu değerin analiz edilerek ortaya çıkarılmasıyla ilgili değerlendirme yöntemleri önerilmiştir. Tez çalışmasının ana konularından birisini oluşturan, rekreasyonun ekonomik etkileriyle ilgili detaylı analiz çalışmaları yapılmıştır. Rekreasyon alanlarının taşınmaz değerlerine olan olumlu etkileri sonucu doğrudan taşınmaz sahiplerine giden“konum11 rantı'nm belirli bir kısmının vergi gelirleri şeklinde kamuya geri dönüşünün sağlanmasıyla ilgili olarak değişik vergi modelleri önerilmiştir. Özellikle yerel yönetinüerimizin vergi kayıplarıyla beraber yeni yatırım giderlerine hedef olması, kamunun yeni rekreasyon alanları tesis etmesini zorlaştırmaktadır. Kamuyu finansal açıdan rahatlatması düşünülen bu vergi modelleri sayesinde, kamu, kentsel açık ve yeşil alanların rekreasyona yönelik kullanım kriterlerini belirlerken rekreasyon ekonomisini de gözönünde bulundurmak zorunda kalacaktır. Bu durum, yatırımlarda verimlilik (ekonomik olma) ilkesini sağlamasının yanında rekreasyon etkinlikleriyle ilgili rekreasyondan maksimum yararlanma bağlamında rekabet artışım da gündeme getirecektir. Bu araştırmanın ortaya koyduğu bulgular ve çözüm önerilerinin kamu ve rekreasyon ile ilgili diğer kişi ve kuruluşlar arasında tartışma ortamı yaratması ve ülke gündemini zorlaması hedeflenmektedir. Ayrıca ”rekreasyon ekonomisi“ ve rekreasyondan dolayı oluşan ”konum rantı"mn vergilendirilmesiyle ilgili olarak ortaya konulabilecek yasal ve yönetsel çözüm önerilerine de ışık tutması beklenen bu çalışma, ileriki süreçte yapılacak diğer araştırmalar için bir başlangıç ve temel oluşturacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Rekreasyon ekonomisi, verimlilik, taşınmaz değerleri, taşıma kapasitesi, konum rantı, bütüncül planlama, rekreasyon eğitimi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECTS OF URBAN RECREATION ARAEAS ON PROPERTY VALUES, IN THE CONTEXT OF RECREATION ECONOMY Oktan NALBANTO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Metin BASAL 1997, 144 Jury: Prof. Dr. Metin BASAL Assoc. Prof. Dr. Oğuz YTLMAZ Assoc. Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM The concept of“recreation economy”, which is being discussed extensively by developed countries has been examined as a whole with its various components. The lack of such a detailed study on a similar matter in our country has been effective in the broad covarage of the area of study. In this study, it has been put forward that the urban recreation areas, which has been considered solely as a political investment means up to date, are each an economic asset and the evaluation methods for analysis of this asset have been recommended. A detailed analysis study has been realized with regards to the economic effects of recreation, which constitutes one of the main topics of the thesis. Different taxation models have been recommended with regards to assuring the returning to the public a certain amount of the“location profit”, which is acquired by the property owners as aIV result of the positive effects of the recreation areas on property values, have been recommended. Especially, our local governments becoming a target for new investment expences along with the tax losses, makes the implementation of new recreation areas difficult for the public. Thanks to these tax models, aiming at reliaving the public in financial terms, the public shall be obliged to take the recreation economy into consideration when determining the utilization criteria for urban open and green areas. Along with assuring a productivity (being economical) principle in investments, this shall bring to the agenda an increment in competition in the context of maximum benefiting from recreation related to recreation activities. The finding and solution recommendations, put forward by this study, aim at creating a discussion between the public, other persons and establishments related to recreation and to force the agenda of the country. Moreover, this study, which also aims to become useful in the legal and regularoty solution recommendations with regards to“recreation economy”and taxation of the“location profit”extending from recreation, shall also constitude a basis and starting point for the studies to be realized in the future. KEY WORDS: Recreation economy, productivity, property values, carrying capacity, location profit, comprehensive planning, recreation education.