Konya kenti açık ve yeşil alan sisteminin saptanması üzerine bir araştırma
A Research on system of open and green areas of Konya
  1. Tez No: 58418
  2. Yazar: SERPİL ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN MEMLÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KONYA KENTİ AÇIK VE YEŞİL ALAN SİSTEMİNİN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Serpil ÖNDER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK 1997, Sayfa : 155 Jüri : Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Prof. Dr. Murat E. YAZGAN Doç. Dr. Zeki KARA İnsanların yaşama ve barınma gereksinimleri sonucunda ortaya çıkan yerleşimlerin yaşama koşullan doğal ortam yaşama koşullarından büyük farklılıklar gösterir. Yerleşim birimlerinden olan kent, ekolojisi insanların faaliyetleri sonucunda bozulmuş, yanlış alan kullanımları ile kent çevresindeki hava, su, toprak gibi kaynaklar kirletilmiştir. Bunun yanında kentlerin büyümesi sonucu artan yapı blokları insanları her geçen gün doğal ortamlardan biraz daha uzaklaştırmaktadır. Günümüzde kente özgü sorunların çözümü ve insanların doğaya duyduğu özlemin giderilmesi konusunda yeşil alanların önemi tüm dünyada anlaşılmıştır. Açık ve yeşil alanlar kentleşme hareketleri sonu cunda doğa ile insan arasında kopmuş olan bağlan onararak insan-doğa ilişkisini yeniden kuracak kentsel mekanlardır. Bu mekanlar yüklendikleri çeşitli işlevleri nedeniyle kentsel yaşam koşullarını iyileştirmede çok önemli rol oynarlar. Açık ve yeşil alanların kendilerin den beklenen işlevleri yerine getirebilmeleri ise çok amaçlı ve sistemli bir planlamayı gerektirir. Konya, ülkemizin hızlı kentsel gelişme gösteren kentleri arasındadır. Özellikle son yıllarda eğitim, sanayi ve ticarette görülen ilerlemeler kentin daha hızlı gelişmesine neden olmaktadır. Ancak kentsel açık ve yeşil alanlar konusunda her kentimizde olduğu gibi Konya'da da bilimsel verilere ve planlama ilkelerine dayalı, yeterli ve güvenceli geleceğe dönük kararlar yoktur. Bu araştırma kapsamında elde edilen kaynakların değerlendirilmesi ve yapılan gözlemler sonucunda Konya Kenti açık ve yeşil alanlarının bugünkü durumu ortaya kon muş ve kent için yeterli bir açık ve yeşil alan sistemi oluşturulmasına ilişkin öneriler geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Konya, Açık ve Yeşil Alanlar, Kent Açık ve Yeşil Alan Sistemleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis A RESEARCH ON THE SYSTEM OF OPEN AND GREEN AREAS OF KONYA Serpil ÖNDER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK 1997, Sayfa : 155 Jury : Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Prof. Dr. Murat E. YAZGAN Assoc.Prof. Dr. Zeki KARA Cities that are established for the living and accommodation need of people, have great different conditions when compared with the natural environment Human activities have spoilt the ecology of city and as a result of unsuitable land uses, resources such as atmosphere, water and soil have been polluted. Relating to this growing, construction of concrete buildings continues to increase and as the result, human beings divert from the natural environment from day to day. Today it's understood in the whole world that open and green areas in cities have great importance in solving this kind of problems of cities and satisfying people's desire of nature. Open and green spaces are the places that will reestablish the human-nature relationship which has been already broken by urbani sation movements. Having several functions, open and green areas, therefore, play on im portant part in improving natural conditions for living in urban sites. Systematic and mul- tiaimed planning is required in order to be able to fulfil the expected functions of the open and green areas. Recent improvements in education, indurstry and trade result in rapid develop ment of the city as happened other cities. However, there is not enough low, based on scientific research, relating open and green areas of the city. In this research, after examination of related documents and observations, the re cent condition of open and green areas in Konya has been brought up and suggestions have been made to create brought open and green area system. KEY WORDS : Konya, Open and Green Areas, Urban Open-Green Area Systems.