Anasınıfına devam eden çocukların temel kavram bilgileri ve problem çözme becerilerinin incelenmesi
Examining the basic concept information and problem-solving skills of the children attending kindergarten
  1. Tez No: 584216
  2. Yazar: İNCİ GAZAİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KÖKSAL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, anasınıfına devam eden çocukların temel kavram bilgileri ve problem çözme becerilerinin incelenmesi, çeşitli değişkenlerin temel kavram bilgileri ve problem çözme becerilerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi, tam gün eğitim veren ve tesadüfî bir şekilde belirlenen 24 ilkokulun anasınıflarına devam eden, herhangi bir tanısı olmayan ve ailesinden katılması için onay alınan 94'ü kız, 99'u erkek olmak üzere toplam 193 çocuk dâhil edilmiştir. Araştırmada, çocuklar ve aileleri ile ilgili demografik bilgileri edinmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”, çocukların kavram bilgilerini belirlemek için“Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi–3”ve problem çözme becerilerini saptamak için“Çocuklar İçin Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, ANOVA, Tukey testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson ve Sperman korelasyon katsayısı önemlilik testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, cinsiyetin“Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi-3”ün mekân alt boyutu ve toplam puanlarında farklılığa neden olduğu, kızların bu alt boyutlarda erkeklerden daha yüksek puan aldığı bulunmuştur. Nicelik, zaman, diğer alt boyutları puanları ile“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”nden alınan puanlarda cinsiyetin farklılığa neden olmadığı belirlenmiştir. Çocukların doğum sıralarının“Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi-3”ün zaman alt boyutundan alınan puanları etkilediği, ancak mekân, nicelik alt boyutları ile toplam temel kavram becerilerinde farklılığa neden olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların doğum sırasının zaman alt boyutu ile problem çözme becerilerinde ortanca ya da ortancalardan biri olan çocuklar lehine anlamlı bir farklılık olduğu, bu çocukların ilk çocuklardan daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Çocukların ailedeki çocuk sayısına göre“Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi-3”ün mekân, nicelik, zaman ve diğer alt boyutları ile toplamından aldıkları puanlarda istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılığa neden olmadığı belirlenmiştir. Çocukların“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”nden aldıkları puanlarda da etkisinin olmadığı saptanmıştır. Çocukların anne öğrenimin düzeyi ile çocukların mekân, nicelik alt boyutları ve toplamından aldıkları puan ortalamalarının anneleri üniversite mezunu olan çocuklar lehine anlamlı bir farklık olduğu görülmüş, zaman ve diğer alt boyutu puanlarında ise anlamlı fark bulunmamıştır. Mekân, nicelik alt boyutları ve toplamından aldıkları puan ortalamalarındaki anlamlı fark ise anneleri ilkokul ve lise mezunu olan çocuklara göre anneleri üniversite mezunu olan çocuklar lehinedir. Çocukların anne öğrenimin düzeyinin Çocukların“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”nden alınan puanları etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Baba öğrenimin düzeyinin“Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi-3”ten alınan puanlardaki etkisine ilişkin bulgular incelendiğinde, çocukların mekân ve nicelik alt boyutları ile toplamından aldıkları puan ortalamalarında anlamlı bir farklılığın olduğu, ancak zaman ve diğer alt boyutlarından alınan puanlarda farklılık yaratmadığı görülmüştür. Çocukların problem çözme becerilerinde baba öğrenim düzeyinin etkisine bakıldığında, babaları ilkokul mezunu olan çocukların problem çözme becerilerinin babaları ortaokul mezunu olan çocuklardan daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca,“Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi–3”ile“Çocuklar İçin Problem Çözme Becerisi Ölçeği”toplam puanları arasında pozitif düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the basic concept information and problem-solving skills of the children attending kindergartens and to determine the effects of various variables on the basic concept information and problem-solving skills. A total of 193 children including 94 girls and 99 boys, who were attending the nursery classes of 24 primary schools, which were located in Çankaya district of Ankara city, were affiliated to the Ministry of National Education, were providing full-time schooling, and were determined randomly. These children had no diagnosis and the consent of their families was obtained. In the study, the“General Information Form”prepared by the researcher to obtain demographic information of the children and their families, the“Boehm Preschool Test of Basic Concepts-3”to determine the concept knowledge of the children and“Problem Solving Skills Scale for Children”(PSSS) to determine the problem-solving skills were used. T test, ANOVA, Tukey test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pearson and Spearman correlation coefficient significance tests were used in the analysis of the data. As a result of the study, it was found that gender led to difference in the spatial subscale and the total scores of the“Boehm Preschool Test of Basic Concepts-3”and the girls got higher scores in these subscales compared to the boys. It was determined that gender did not make a difference in the scores of quantity, temporal, and other subscales and the scores of“Problem-Solving Skills Scale”. It was concluded that the birth order of the children affected the scores of temporal subscale of the“Boehm Preschool Test of Basic Concepts-3”but it did not cause a difference in the spatial subscale, quantity subscale and the total basic concept skills. It was observed that the birth order of the children made a significant difference in favor of the middle child or one of middle children in the temporal subscale and problem-solving skills and these children got higher scores compared to the first children. It was determined that the number of children in a family did not cause a statistically significant difference in the scores of spatial, quantity, temporal, and other subscales and overall“Boehm Preschool Test of Basic Concepts-3”. It was also determined that it did not have any effect on the scores of the“Problem-Solving Skills Scale”. It was observed that there was a significant difference between the educational levels of the mothers and the mean scores of the spatial subscale, quantity subscale, and overall test in favor of the children with mothers graduated from a university, no significant difference was found in the temporal and other subscales. The significant difference in the mean scores of the spatial and quantity subscales and the overall test was in favor of the children of university graduate mothers compared to the children with mothers graduated from primary school and high school. It was concluded that the educational level of the mothers did not affect the children's scores of the“Problem-Solving Skills Scale”. When the results on the effect of the educational level of the fathers on the scores of the“Boehm Preschool Test of Basic Concepts-3”were examined, it was observed that there was a significant difference in the children's mean scores of the spatial subscale, quantity subscale and overall test; however, it did not make a significant difference in the scores of the temporal and other subscales. When the effect of the educational level of the fathers on the problem solving skills of the children was examined, it was concluded that the problem solving skills of the children with fathers graduated from the primary school were lower compared to the children with father graduated from secondary school. In addition, it was observed in the study that there was a positive significant correlation between the total scores of the“Boehm Preschool Test of Basic Concepts-3”and the“Problem Solving Skills Scale for Children”.