Oryantiring eğitiminin 60-71 aylık çocukların kavram gelişimine etkisi
The effect of orienteering training program on the concept of development 60-71 months old children
  1. Tez No: 659040
  2. Yazar: BEYZA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURİYE ESRA ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı; Oryantiring Eğitiminin 60-71 aylık çocukların kavram gelişimine etkisini incelemektir. Çalışmada; Oryantiring Eğitim Programının etkililiğini ortaya koymak amacıyla; ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Hazırlanan Oryantiring Eğitim Programında çocukların yön/konum kavramları kazanımı gerçekleştirilirken aynı zamanda oryantiring sporunu tanımaları amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2018-2019 eğitim öğretim yılında İzmir ilinin Karabağlar ilçesinde anasınıfına devam eden; 20'si deney grubu, 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada Bracken (1984) tarafından geliştirilen“Bracken Temel Kavram Ölçeği III:Alıcı Formu (BTKÖ-III:A)”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılarak değerlendirilmiştir. Değişkenlerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle gruplar arasındaki farklar incelenirken“Mann-Whitney U Testi”iki bağımlı değişken arasındaki farklılık incelenirken ise“Wilcoxon İşaret Testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, Oryantiring Eğitim Programı uygulanan deney grubu çocuklarının BTKÖ-III:A Formu'na ilişkin sıra ortalamaları ile mevcut okul öncesi eğitim programının müdahale edilmeden uygulandığı kontrol grubu çocuklarının sıra ortalamaları arasında istatistiksel olarak .05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuştur. Deney grubunun sıra ortalamaları kontrol grubunun sıra ortalamalarından daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, uygulanan Oryantiring Eğitim Programı'nın 60-71 aylık çocuklarının yön/konum kavramı gelişimleri üzerinde pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of orienteering education on the concept development of children 60-71 months old. Semi-experimental pattern with pre-test-end test control group was used to determine the effectiveness of the Orienteering Training Program. In 2018-2019 academic year, the study group consists of 40 children, including 20 experimental group and 20 control group, who are attending kindergarten in Karabağlar District of Izmir province. The orienteering training program is designed to help children acquire the concepts of direction/position while at the same time recognizing the orienteering sport. The data was collected using the 'Bracken Basic Concept Scale III:Receiver Form (BTKÖ-III:A) developed by Bracken (1984). The data obtained were transferred to computer environment and evaluated through the SPSS18 statistical program. Because of the variable results not normally distributed when examining the differences between the groups used Mann-Whitney U test, Wilcoxon Sign Test was used to examine the difference between two dependent variables. According to the results of the research, the sequence averages of the test group children who underwent the Orienteering Training Program on BTKÖ-III:a form were statistically between the sequence averages of the control group children who underwent the pre-school education program without interference. Significant difference was found at 05 level. Sequence averages of the experimental group were found to be higher than the sequence averages of the control group. In line with these findings, it was determined that the Orienteering training program applied had an effect on the development of the direction/position concept of children 60-71 months old.