Büyük verilere yetkisiz erişimlerin tespit edilmesi ve engellenmesi tekniklerinin incelenmesi ve uygulaması
Investigation and application of detection and prevention techniques to unauthorized access to the big data
- Tez No: 584265
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK SAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında; Büyük Veri teknolojisinin yapısı ve özellikleri incelenmiştir. Büyük Veriyi tanımlamak için birçok parametrenin gerektiği ve bu kapsamda birçok tanımlamanın yapıldığı görülmüştür. Büyük Veri yönetimi kapsamında kullanılan platformları incelenmiştir. Bu çerçevede Hadoop, Spark ve Storm Platformlarının en popüler olduğu görülerek, bu üç platformun benzer yönleri ve farklı tarafları ortaya konulmuştur. En yaygın olarak kullanılan Büyük Veri Platformu olan Hadoop Platformunun teknik özellikleri ve yetenekleri detaylı olarak incelenmiştir. Hadoop Platformunun güvenlik açıklıkları ve güvenlik yönünden zayıf yönleri araştırılmıştır. Bu kapsamda şu zamana kadar yapılan çalışmalar incelenmiştir. Büyük Veri ile Adli Bilişim bilimi arasındaki ilişki ve günümüzün gelişen teknolojileri karşısında Adli Bilişim alanında yaşanılan güçlükler açıklanmıştır. Tespit edilen açıklıkları kapatmak için bu zaman kadar yapılan öneriler baz alınarak 20 basamaklı ek güvenlik tedbirleri önerilmiştir ve uygulanmıştır. Sonuç olarak bir Hadoop kümesi yapılandırılırken yöneticiler, dosya değişimini kolaylaştırmak için güvenliği devre dışı bırakmayı seçebilir. Ayrıca, performansı artırmak güvenlik ikinci plana alınabilir. Bu tip bir uygulamanın sonuçlarının neler olabileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis; The structure and properties of Big Data technology were examined. It was seen that many parameters were required to define Big Data and many definitions were made within this scope. The platforms used within the scope of Big Data management were examined. In this context, Hadoop, Spark and Storm Platforms were seen as the most popular, similar aspects and different sides of these three platforms were revealed. The most widely used Big Data Platform, Hadoop Platform, were examined in detail. The security vulnerabilities and security weaknesses of the Hadoop Platform were investigated. In this context, the studies conducted so far were examined. The relationship between Big Data and Digital Forensic and the challenges of Digital Forensic in the face of the developing technologies of today were explained. Based on the security recommendations made so far, additional 20-step security measures have been proposed and implemented to close the identified gaps. As a result, when configuring a Hadoop cluster, administrators may choose to disable security to facilitate file exchange. In addition, performance-enhancing security can be taken to the secondary plan. The consequences of such a misconduction are explained.